GPS w ³owisku - tekst aktualny do roku 2010

Global Positioning System (globalny system lokalizacyjny) zosta³ opracowany na potrzeby wojska przez Departament Obrony USA i sk³ada siê z 24 satelitów kr±¿±cych po ¶ci¶le wyznaczonych orbitach. Na podstawie sygna³ów przez nie wysy³anych, odbiornik GPS potrafi okre¶liæ swoje po³o¿enie geograficzne (d³ugo¶æ i szeroko¶æ), a tak¿e wysoko¶æ n.p.m. (Uwaga! Wysoko¶æ - z b³êdem oko³o 40 metrów). 
Coraz tañsze odbiorniki GPS i coraz szersze obszary ich zastosowañ sk³oni³y mnie do rozwa¿añ nad wykorzystaniem tego systemu nawigacji satelitarnej w naszych obwodach ³owieckich.
Podstawowe za³o¿enie jakie przyj±³em to uniwersalno¶æ systemu. Ma on byæ przede wszystkim przydatny w ¿yciu codziennym, a dopiero dodatkowo - w ³owisku.
Za³o¿enie to doskonale spe³nia system samochodowej nawigacji satelitarnej, opartej na palmtopach PocketPC (PPC) - ma³ych, mieszcz±cych siê w d³oni przeno¶nych komputerkach. 
Zgodnie z g³ównym za³o¿eniem najpierw podam kilka zalet satelitarnej nawigacji samochodowej. Otó¿ mo¿emy wyszukiwaæ adresy na planach miast i wyznaczaæ trasê do znalezionego punktu. System doprowadzi nas po wyznaczonej trasie do celu (wska¼nikiem na mapie i g³osem), podpowie z wyprzedzeniem, w któr± drogê trzeba bêdzie skrêciæ i co najwa¿niejsze - mo¿e ostrzegaæ przed policyjnymi radarami czy czarnymi punktami, pokazywaæ stacje benzynowe i inne u¿yteczne punkty na mapie.
Systemy w palmtopach zapewniaj± doskona³± nawigacjê na terenie Europy Zachodniej oraz ca³kiem niez³± w Polsce (ci±gle poprawian± i ulepszan±). Mo¿na te¿ postaraæ siê o elektroniczne mapy niemal¿e wszystkich krajów ¶wiata i podró¿owaæ po nich z GPS'em, choæ nie zawsze z funkcj± wyznaczania trasy i nawigacji g³osowej.
Poza tym palmtopy gwarantuj± obs³ugê internetu, poczty elektronicznej, worda, excela i wielu innych programów (nie s± to wersje ze stacjonarnych komputerów).
Odtwarzaj± równie¿ filmy i muzykê (tak¿e MP3) oraz gry komputerowe. 
Wróæmy jednak do ³owiska. Aby korzystanie z palmtopa by³o proste, powinien on mieæ wbudowany modu³ GPS (by nie nosiæ ze sob± dwóch urz±dzeñ). Aktualnie na rynku jest kilka takich palmtopów, s± te¿ telefony komórkowe z systemami GPS i PocketPC, jest wiêc w czym wybieraæ.
W PPC mo¿na zainstalowaæ oprogramowanie, umo¿liwiaj±ce korzystanie z map naszych obwodów ³owieckich. GPS bezb³êdnie poka¿e nam miejsce, w którym siê znajdujemy, drogê lub dukt le¶ny, którym siê poruszamy, a tak¿e szybko¶æ ruchu czy przebyt± odleg³o¶æ. Dane te mo¿na zapisaæ i pó¼niej odtwarzaæ (³±cznie z przebiegiem trasy). Na mapach obwodów mo¿na te¿ nanosiæ po³o¿enie pa¶ników, ambon i innych urz±dzeñ ³owieckich. Mo¿na planowaæ przebieg pêdzeñ na polowaniach zbiorowych i precyzyjnie wyznaczaæ poszczególne stanowiska.
Dziêki elektronicznym mapom ³owisk i odbiornikom GPS bez problemu trafimy do nowej, nieznanej nam ambony, czy te¿ wy¶lemy go¶cinnie u nas poluj±cego my¶liwego na wyznaczone stanowisko lub ambonê - na pewno nie zab³±dzi.
Istniej± ju¿ dzi¶ programy do obserwacji na swoim ekraniku ruchu innych kolegów z palmtopami, a od tego krok ju¿ tylko do elektronicznej ewidencji pobytu w ³owisku. Warunkiem koniecznym bêdzie posiadanie przez wszystkich cz³onków ko³a odbiorników GPS. Na obawy, ¿e to nierealne odpowiem: a któ¿ dzi¶ nie ma telefonu komórkowego, jeszcze kilka lat temu bêd±cego symbolem zamo¿no¶ci.

Poni¿ej - zdjêcia palmtopa z rysikiem i z uchwytem samochodowym.