Środa
29.09.2010
nr 272 (1886 )
ISSN 1734-6827

Myśliwskie akcesoriaTemat: mocowanie lunety na sztucerze  (NOWY TEMAT)

Autor: qras  godzina: 11:20
Witam kolegów Proszę o poradę w takiej sprawie. Kupiłem rok temu Kahlesa helie csx, znajomy myśliwy ustawił mi pod moją osobę (złożenie, odległość od oka i szybkie łapanie światła), przestrzeliłem sztucer 30 06 na strzelnicy i niby wszystko oki. Ostatnio musiałem oddać sztucer do rusznikarza na drobną naprawę, a przy okazji poprosiłem o przestrzelanie na strzelnicy z nabojami innej firmy. Przy odbiorze rusznikarz oznajmił mi, że sztucer przestrzelił ale... mocowanie lunety jest nieprawidłowe bowiem jedna z obejm jest zbyt blisko pokręteł regulacji (jeden centymetr) i miał problemy z ustawieniem bo regulacja nie działała płynnie tylko skokowo tzn nie reagowała na kolejne kliki tylko przestawiała przestrzeliny po 3-4 klikach o np. 3cm. Rusznikarz twierdził, że takie zamocowanie ma zły wpływ na prace lunety przy regulacji jak również podczas strzału. Proszę o poradę czy teraz mam odsunąć lunetę od oka co zmieni mój skład oraz ustawienie obejm na "prawidłowe" tzn 3-4cm od pokręteł regulacji i oczywiście przestrzelać, czy też zostawić jak jest ?? pozdrawiam Qras

Autor: MariuszG  godzina: 11:51
O?! Ciekawy problem ale czy nei przypadkiem wyimaginowany??

Autor: tomaszekT.  godzina: 12:32
Ad.MariuszG. Obawiam się że nie jest ? Dość często przy montażach obejmowych problem regulacji i tkzw.przeskoku co kilka cm może mieć miejsce właśnie przy złym zamontowaniu. Jest kilka przyczyn. 1 Kiepska jakość lunety( wtym przypadku to nie problem) 2 Zbyt mocne dociąganie obejm i deformacja tubusa (najlepiej mieć klucz dynamometryczny) ale człowiek z doświadczeniem zwykłym imusem też poradzi. 3 Kiepskiej jakości montaż i brak idealnego owalu pierścieni po skręceniu. 4 Brak idealnej współosiowości pierścieni względem siebie 5 Pierścienie skręcone zbyt blisko pokręteł regulacyjnych( min 1 cm)

Autor: qras  godzina: 13:04
ad. TomaszekT. Przy zakupie lunety kupiłem również nowy montaż, sztucer czeski więc montaż czeski :) Montażu i skręcenia dokonał myśliwy, który zna się na tym więc myślę że jest dokręcone oki, teraz zostaje pewnie ta ostatnia kwestia zbyt blisko umiejscowionej obejmy.

Autor: tomaszekT.  godzina: 13:33
ad.gras Zamontowanie lunety to prosta rzecz ale wymagająca odpowiedniego postępowania i stosowania odpowiednich pomocniczych narzędzi.i ew.(klei) Skręcić każdy może i ma być dobrze ale często nie jest. Lunetę zawsze możesz przesunąć lub zmienić montaż. Moja rada jest taka żeby najpierw na strzelnicy pobawił się tą lunetą ktoś zpewną ręką i określił zminę śpt .po każdym kilku .

Autor: qras  godzina: 14:06
ad tomaszekT Montaż jest zamocowany na klej i dociśnięty śrubami ale luneta tylko na śruby. pozdrawiam DB.

Autor: tomaszekT.  godzina: 14:22
ad.gras Czeski montaż na CZ na klej/ ??? Żeby nie kobinować proszę o tel. jest w moim profilu. DB.

Autor: tomaszekT.  godzina: 14:24
ad.gras Czeski montaż na CZ na klej/ ??? Żeby nie kobinować proszę o tel. jest w moim profilu. DB.

Autor: qras  godzina: 15:54
ad Tomek Dziękuje ci to bardzo za wyczerpującą telefoniczną pomoc w tej sprawie. Posiadasz naprawdę duży zasób wiedzy i doświadczenia. Przemyślę za i przeciw i zastanowię się co z tym moim przypadkiem zrobić. Dziękuję jeszcze raz i pozdrawiam. DB