Sobota
02.07.2011
nr 183 (2162 )
ISSN 1734-6827

Myśliwskie akcesoriaTemat: Podpowiedzcie co wiecie o RWS DK

Autor: specmisiek  godzina: 09:46
Czarna Perła- a co możesz napisać o Sako Hammerhead. To chyba jedna z najmocniejszych elaboracji w 7x64. Czasem zastanawiam się też nad zmianą kalibru na 8x57 IS., ze względu na bardzo dobre działanie w celu.. Niestety troszkę gorsza balistyka ;-(, ale i tak jest całkiem porównywalna z .308W.Widocznie gorsza jest dopiero w kalibrze 8x57 JRS-do broni łamanej. 8x68 S to już raczej nabój na dalekie dystanse. Chociaż ma super balistykę to jednak z bliska może być zbyt niszczący.. Albo działać jak szydło..

Autor: Czarna Perła  godzina: 12:39
Sako hammerhead - strzelałem z niej tylko do dzików i efekty były zadowalające. Jak dla mnie troszkę za szybka na uniwersalny pocisk, ale celna i naprawdę dobra do polowania na dziki. Porównywalna z czeską Sierrą i Plastic Pointem Normy, z tym, że po Sierze to nawet lisy nadawały się do skórowania, a po Plastic Poincie już nie. Najbardziej zawiodłem się na Oryxie - celność fatalna a działanie w tuszy... podejrzewam, że pełnopłaszczowa amunicja zachowywałaby sie podobnie. Sprawdzałem w 7x64 i 223 Rem - w obu kalibrach fatalnie. Chyba troszkę przereklamowany ten Oryx. Ja też myślę o zmianie mojego 7x64 na 8x57, ale to za jakiś czas, bo mój Mannlicher ma dopiero 2 lata i jeszcze troszkę go "pozużywam". Czy gorsza balistyka - nie wiem, uważam że porównywalna z 7x64 a nawet lepsza w niektórych przypadkach. W 8x57IS na początku sprawdzę SPCE i Sierę i z tych dwóch wybiorę nabój, którego będę używał. To tak do tematu, który założyłeś. A na zbiorówki zamówiłem już 9,3x62, będzie to CZ w wersji American, a amunicja czeska SP.

Autor: specmisiek  godzina: 14:43
Czarna Perła-nie zgodzę się tylko co do balistyki. Napisałeś :"uważam że porównywalna z 7x64 a nawet lepsza w niektórych przypadkach" otóż uważam że to powinno dotyczyć .308W a nie 7x64. Balistyka 8x57 jest jego najsłabszą stroną (nie mam na myśli oczywiście zachowania w celu, bo to balistyka tzw."terminalna" i ona dla 8x57 jest wzorowa). Drugą i chyba ostatnią słabą stroną jest nie najlepszy wybór amunicji, ale to się z czasem zmieni... juz widziałem S&B z Nosler Partitiion..Zresztą w tym kalibrze chyba nie trzeba dużego wyboru bo nawet Geco podobno pozytywnie zadziwia. Taki to kaliber.. Poza tym same plusy:-) Na przykład ciśnienie robocze 340 Mpa-żywotność lufy większa. No i farba. Zresztą Czarna Perła-jak będziesz miał 9,3x62 to po kiego diabła Ci ósemka?!? No ale jak chcesz..;-) Najwyżej bedziesz dłużej zastanawiał się co zabrać:-) Darz Bór

Autor: Czarna Perła  godzina: 15:48
Co rozumiesz pod pojęciem balistyka? Na co patrzysz? Opad? Energię? Prędkość? I czy większa prędkośc to wg Ciebie zaleta, czy wada? Ja uważam, że 8x57IS to kaliber z jedną z lepszych, to znaczy skuteczniejszych balistyk. Napewno lepszą niż 7x64 (w amunicji na którą zwracam uwagę), porównywalną z 308 Win (strzały do 200m). Do 100 m najlepszy jest 9,3x62 (z tych "popularnych" kalibrów, bo pewnie są lepsze) - i dlatego na zbiorówki wybrałem własnie ten, a na strzały do 200 m na polowaniach indywidualnych zdecyduję się kiedyś na 8x57IS.

Autor: specmisiek  godzina: 16:58
Więc z Twoich rozważań wynika Czarna Perła że .308W ma balistykę lepszą niż 7x64?!?. Przepraszam Cię bardzo że tak "łapię za słówka" ale taki wniosek w prostej linii mozna by wysnuć;-) Za przeproszeniem ja taki wniosek uważam za błędny. Może masz na myśli tzw. "prędkości optymalne" pocisków i bierzesz też pod uwagę takie czynniki jak mniejsze zniszczenia w tuszy czy słabsza reakcja na drobne przeszkody przed celem.. Wtedy mogę się zgodzić. Balistyka bezwzględna-biorąc pod uwagę prędkość i zachowanie energii ze wzrostem dystansu jest po stronie 7x64. Zresztą posiadasz ten kaliber to wiesz;-) Co do strzałów do 200 m (choć takie na nocnych zasiadkach stanowią raczej mniejszość) to przy odpowiednim przystrzelaniu 8x57 IS da radę spoko, ale już 8x57 IRS-ledwo-ledwo. Zauważ że niektóre lekkie elaboracje 9,3x62 osiągają większe prędkości niż najcięższe 8x57 IRS;-) Pozdrawiam serdecznie:-)

Autor: Czarna Perła  godzina: 18:58
Właśnie to mam na myśli co napisałeś. Optymalne prędkości przycelne w najcięższych elaboracjach dla kalibru, na dystansie na jakim będziemy polować - 200m i 100m na zbiorówkach. Strzelanie z lekkich pocisków z kalibru 9,3x62 osobiście uważam za nieporozumienie. Płaskotorowością się nie podniecam.

Autor: specmisiek  godzina: 19:29
Czarna Perła-dzięki za odpowiedź...No to jak już tak to na 200m to lepiej będzie z 7x64. 308W i 8x57 IS to tak max do 180m najbardziej optymalne prędkości. Dalej to już lepiej 30 06. W sumie te 20m dużej różnicy nie robi... tak czy siak.. 9,3x62 to spokojnie do 150m można strzelać. Do 100-120m to można nawet i z 9,3x57 tylko już z amunicją troszkę trudniej..A propo lekkich pocisków w 9,3x62 to do jakich byś zaliczył DK w tym kalibrze?.;-) Strzelać więc z tego to nieporozumienie.. :-) W sumie może to i racja. Słyszałem że i w 9,3x62 i w 8x57 RWS EVO to także wielkie (i drogie) nieporozumienie ;-) Dlatego też teraz coraz częściej nie produkuje się niektórych elaboracji do każdego kalibru..Po co więc firma RWS to EVO w tych kalibrach sprzedaje? Ano ktoś zawsze kupi paczkę, zanim się rozczaruje;-) Pozdrawiam:-)

Autor: Czarna Perła  godzina: 19:46
Prędkośc przycelna do 600m/s skutecznie zwierza ubije (przeważnie w ogniu) i nie zrobi bałaganu w tuszy. Poniżej już różnie może być. Prędkośc powyżej 750 m/s nie jest wskazana - za duże zniszczenia tuszy a zwierzyna często odchodzi. Dla mnie optymalna smunicja to ciężka, która na 200 metrach ma prędkość 600m/s i jednocześnie jak najmniejszą na wylocie z lufy (idealnie byłoby 750 m/s). Patrząc pod tym względem na SPCE (przykładowo), we wszystkich wymienionych wcześniej kalibrach jest dobrze. Ale w 8x57 IS najlepiej - ze względu na ciężar pocisku i jego średnicę. Opad wszędzie podobny, jednak ósemka jest najmniej wrażliwa na boczny wiatr. Cały czas myślę o polowaniu na zwierzynę grubą, dziki i jelenie. Na sarny najlepszy z tych trzech kalibrów będzie 7x64, z odpowiednio dobraną kulą.

Autor: specmisiek  godzina: 19:53
Teraz już widzę że masz rację Czarna Perła bo rozpatrujesz wybrane przez Ciebie elaboracje.. Nie bez kozery napisałem o EVO. Ta kula niestety "pokazuje pazury" dopiero powyżej 800m/s. Ale jak masz na myśli popularne, tanie półpłaszcze o których pisałeś wcześniej to zgadzam się z Tobą;-) Na 100%.:-) Tutaj 8X57 IS jest trudny do pobicia.. Pozdrawiam Darz Bór

Autor: Czarna Perła  godzina: 20:05
nie inaczej ;-) Jako uzupełnienie można dodać, że każdy pocisk działa najlepiej przy określonych dla niego prędkościach przycelnych. 600m/s , czy nawet 750 m/s może się okazać za mało dla niektórych konstrukcji (RWS Evo?). A większa prędkość przycelna = duże zniszczenia tuszy i spacer za mało humanitarnie pozyskaną zwierzyną. Dlatego niektóre kalibry i niektóre elaboracje nigdy nie zagoszczą w mojej szafce na broń, nawet na próbę.

Autor: specmisiek  godzina: 22:48
Masz rację oczywiście. Ale 7x64 nie jest taki najgorszy - co?;-) Byli tacy co cały czas mi truli-"nie bierz 7x64-lepiej weź .30 06" :-) Nie posłuchałem i jakoś nie żałuję jak dotychczas... A zamiast .30 06 bedzie niedługo 8X57 IS:-) Pozdrawiam