Niedziela
20.10.2019
nr 293 (5194 )
ISSN 1734-6827

Psy myśliwskie



Temat: Gwizdek na psa

Autor: AZ  godzina: 04:59
Komendy powinny byc: • Krotkie • O zroznicowanym brzmieniu • Wydawane w odpowiednim tonie i co najwazniejsze • ZAWSZE TAKIE SAME. Komendy mozemy podzielic na werbalne czyli dziwiekowe (slowne lub wydawane gwizdkiem ) oraz komendy wydawane ruchem reki, nogi, szyi itd. czyli komendy wydawane ruchem ciala. Udowodnione jest ze komendy wydawane ruchem ciala sa komendami o silniejszym oddzialywaniu na psychike psa, sa komendami dominujacymi. Komendy te powinnismy wydawac tylko wowczas kiedy pies obserwuje nasze zachowanie i nasze ruchy. Wydajemy je najczesciej okreslonymi ruchami rak. Najpopularniejsze z nich to komendy siad, waroj, zatrzymaj sie, zostan czy pracuj, szukaj oraz komeny wskazujace kierunek pracy. Najczesciej jedak stosowane & wydawane sa komendy dziwiekowe, czy to slowne czy wydawane gwizdkiem. Wspominajac o gwizdkach osobiscie zalecam stosowanie dwoch rodzajow gwizdkow, jeden o wyzszym tonie stosowany do wydawania komend oraz kierowania praca psa oraz drogi o tonie nizszym uzywany tylko I wylacznie do zatrzymywania psa w miejscu, czyli do wydawania komendy stoj, zatrzymaj sie. Wbrew pozorom jest to niezwykle wazna i przydatna komenda wydawana najczxeciej kiedy pies sie wylamie: pogoni zajaca, zbyt szybko dociaga do wyciekajacego ptaka czy wreszcie kiedy zagraza mu niebezpieczenstwo, np. biegnie w kierunku drogi po ktorej poruszaja sie samochody. Uwazam ze psa nalezy zapoznac jedynie z kilkoma podstawowymi komendami. Praca z psem mysliwskim to nie przedstawienie cyrkowe ani popis ile komend opanowal nasz podopieczny. Nalezy wspomniec jeszcze o tak zwanej generalizacji komend. Na czy ona polega? Otoz cwiczenia z psem nalezy przeprowadzac w roznych miejscach. Komendy pozostaja takie same ale zmienia sie otoczenie w ktorym pies wykonuje nasze polecenia. W ten sposob pies doglebnie zapoznaje sie z dana komenda drazac w swej psychice nakaz wykonania wydanej komendy zawsze, w kazdej sytuacji niezaleznaie od otoczenia. Komenda musi zostac wykonana niezaleznie od miejsca. Jezeli cwiczenia wykonujemy w takich samych warunkach otoczenia, pies szybko skojarzy iz dana komenda jest wydawana w jednym okreslonym miejscu I tylko w tym wlasnie miejscu musi ja wykonac. Zdarza sie iz w nowym otoczeniu pies ignoruje nasze polecenia i komendy chociaz brzmia one tak samo. Przy doborze slow pamietajmy ze pies nie rozumie przez nas przyjetego znaczenia slow. Dobieramy slowa krotkie i brzmiace odmiennie. Zawsze nalezy uzywac tych samych slow do wydawania tych samych komend. Ale mialo byc tylko o gwizdku........ Komendy wydawane gwizdkiem: Przywolanie psa – trzy, sredniodlugie, glosne, nastepujace po sobie (trzy) gwizdki o stalej tonacji. Trzy razy po2s. Pies powinien przybiec do wlasciciela. Zmiana kierunku pracy psa – dwa krotkie, nastepujace po sobie gwizdki. Po okolo 1/2s. Zatrzymanie psa w miejscu – jeden dlugi gwizdek, okolo 4-5s. (mozna zastosowac gwizdek o niskim tonie uzywany do wydawania tylko tej komendy). Darz Bor AZ

Autor: borowik  godzina: 16:05
Kolego AZ Troszkę za dużo wymagasz od psa. Rozróżnienie 2 gwizdków od 3 może być problemem. Komendy powinny być krótkie, jak sam zauważasz. Trzy "średniodługie" gwizdki po 2 s doliczając chociaż po pół sekundy przerwy między nimi to wyjdzie 7 sekund na wydanie komendy. Moim zdaniem długo i niewygodnie.

Autor: AZ  godzina: 19:40
borowik, Pisze o tym co sam stosuje w praktyce i sprawdza sie bardzo dobrze. Wybralem takie opcje po wielu latach stosowania innych rozwiazan. Piszac o rozroznieniu dwuch gwizdkow od trzech przez psa nalezy podkreslic ze istote stanowi dlugosc wydawanych komend "gwizdkow" oraz ich "agresywnisc" , ton. Zapewniam Cie ze w moin przypadku, jezeli chce psa przywolac, uzycie trzech lagodnych srednodlugich gwizdkow, jak napisales cala komenda trwa okolo 7s, nie stanowi dla mnie ani dla moich psow najmiejszego problemu. Moge powiedziec z pelna odpowiedzialniscia ze moje psy przybiegaja do mnie po wydaniu tej wlasnie komendy 100 na 100 razy. Wymagalo to wczesniej wprowadzenia kilku innych cwiczen pomocniczych, ale moje psy respektuja doskonale zaproponowane powyzej komendy wydawane gwizdkiem. Pisze o psach rasy WNK. Jezeli Ty stosujesz inne komendy i psy je respektuje to bardzo fajenie i gratuluje. Jak juz wielokrotnie wczesniej pisalem, jeste wiele metod i wiele roznych sciezek aby osiagnac cel z ktorego Ty, jako przewodnik psa bedziesz zadowolony. Pozdrawiam i Darz Bor, AZ

Autor: borowik  godzina: 20:06
Dyskusje o wyższości Świat Bożego Narodzenia nad Świętami Wielkiej Nocy nie mają dla mnie sensu. Podobnie jak dyskusja czy prościej gwizdać 2 czy 3 razy.

Autor: Opechancanough  godzina: 20:42
5 najlepszych do trenowania i polowania (www.lowiecki.plhttps://doglab.com/dog-whistle/)

Autor: Opechancanough  godzina: 21:39
Najlepszy do polowania. (www.lowiecki.plhttps://youtu.be/zEDtaNjATxI)

Autor: Opechancanough  godzina: 22:03
Gwizdek po nauczeniu komend werbalnych! Kwestia wyboru gwizdka. (www.lowiecki.plhttps://www.gamebirdhunts.com/HuntingDogs/DogTrainingArticles/WhistleTraining/tabid/471/Default.aspx)

Autor: Opechancanough  godzina: 22:12
" Przewodnik" jak uczyc psa na komendy gwizdka oraz jego sekwencje od a do z. (www.lowiecki.plhttps://www.wildfowlmag.com/editorial/how-to-properly-train-with-a-dog-whistle/280135)

Autor: Opechancanough  godzina: 22:18
Trening podstawowy z gwizdkiem ( filmik). (www.lowiecki.plhttps://youtu.be/9X5nYLTTNWI)