Piątek
13.06.2025
nr 164 (7257 )
ISSN 1734-6827

Dyskusje problemowe



Temat: Przystrzeliwanie broni

Autor: August  godzina: 10:15
‘’Osobom, które osobiście dokonują przystrzeliwania, i uzyskają wynik "pozytywny", ja bym zaliczył jako trening.’’ labor Gdy dotykasz tematów z poza hobbistycznego pif paf to warto wspomnieć, że najintensywniej trenują [niekoniecznie oddając strzały] strzelcy takich rodzajów broni jak M24 SWS, Barretta M82 czy Remington 700 – snajperzy. Bo trening strzelecki to proces doskonalenia umiejętności związanych z obsługą i użyciem broni palnej, w celu poprawy precyzji, kontroli odrzutu, zarządzania spustem oraz generalnie - lepszego wykorzystania potencjału broni. Każdy kolejny strzał [do papieru] oddany nawet przez instruktora to i jego kolejny bagaż ‘’mini’’ doświadczeń. Ryszard. Uprośćmy ; Pytanie retoryczne (zwane również pytaniem sugestywnym, pytanie perswazyjne) to pytanie, na które nie oczekuje się odpowiedzi. Pytasz ; Pytanie retoryczne, z punktu widzenia zasad, co jest ważniejsze: przystrzelana właściwie broń czy kwitek pod nazwą "zaświadczenie". Pytanie retoryczne dla fachowców na inny temat - czy wystawienie zaświadczenie bez obecności na miejscu nie pachnie przypadkiem przestępstwem przeciwko dokumentom? Odpowiem; Nie wiem co tymi pytaniami i komu chciałbyś coś wyperswadować. Dla antysystemowo bierutowskich słowem klucz na - nie przymusowego przystrzeliwania - jest ponoć ta świadomość - samodzielnego wykonywania obowiązku przystrzeliwania. Mam odwagę twierdzić, że jest to piramidalną bzdurą.

Autor: Ryszard  godzina: 12:48
Auguście, swoim wpisem nie miałem zamiaru nikomu i niczego wyperswadować. Zwróciłem tylko uwagę na punkty niedyskutowane. Czasami w dyskusjach uczestnicy miewają klapy na oczach i dziury w pamięci. Poniżej cytuję to, co w sprawie przystrzeliwania ogłosił PZŁ: Komunikat w sprawie obowiązku przystrzeliwania broni 16 czerwca, 2020 Rozporządzenie Ministra Środowiska w sprawie szczegółowych warunków wykonywania polowania i znakowania tusz z dnia 23 marca 2005 r. w § 8. stanowi, że myśliwy jest odpowiedzialny za bezpieczne używanie broni i amunicji i jest obowiązany do przestrzegania następujących zasad: 1) używania broni myśliwskiej sprawnej technicznie; 2) przystrzeliwania broni co najmniej raz w roku; 3) sprawdzania każdorazowo przed załadowaniem broni, czy lufy nie są zatkane; 4) trzymania broni zawsze lufami skierowanymi w górę lub w dół: podczas ładowania i rozładowania broni, poruszania się w terenie, w czasie przerw w polowaniu, zajmowania miejsca w pojeździe lub wychodzenia z niego i w innych podobnych okolicznościach – niezależnie od tego, czy broń jest załadowana, czy rozładowana. Obowiązek bez sankcji, ale … Niewątpliwie z treści § 8 wynika, iż myśliwi są zobowiązani do przystrzeliwania broni co najmniej raz w roku. Podyktowane jest to względami bezpieczeństwa na polowaniu i odpowiedzialności każdego posiadacza broni za stan użytkowanej broni. Ustawodawca nie przewidział przy tym żadnej sankcji za niewykonanie powinności, jaką jest przystrzeliwanie broni raz w roku. Brak jest również szczegółowych uregulowań na temat procedury weryfikacji wywiązywania się przez myśliwych z takiego obowiązku. Mając na względnie powyższe należy pamiętać o powinności, jaka ciąży na każdym myśliwym. Kwestia dochowania powinności przystrzeliwania broni może mieć ogromne znaczenie w przypadkach losowych, takich jak choćby wypadek na polowaniu. Oryginał można znaleźć pod linkiem: komunikat PZŁ

Autor: labor  godzina: 13:59
August napisał do Labora. Gdy dotykasz tematów z poza hobbistycznego pif paf to warto wspomnieć, że najintensywniej trenują [niekoniecznie oddając strzały] strzelcy takich rodzajów broni jak M24 SWS, Barretta M82 czy Remington 700 – snajperzy". Labor Nie mam poglądu na te wszystkie dywagacje, wynikające z Porozumienia MON z PZŁ, a dotyczące możliwości powoływania "zasobów militarnych" spośród członków PZŁ. Ale można dywagować. A jeżeli część zasobów PZŁ, byłaby przydatna, to nie można udawać, że tak nie jest. Dalej Kol August napisał: "Bo trening strzelecki to proces doskonalenia umiejętności związanych z obsługą i użyciem broni palnej, w celu poprawy precyzji, kontroli odrzutu, zarządzania spustem oraz generalnie - lepszego wykorzystania potencjału broni. Każdy kolejny strzał [do papieru] oddany nawet przez instruktora to i jego kolejny bagaż ‘’mini’’ doświadczeń. Labor pisze. Tak, z tym doświadczaniem się instruktora, ale tu chodzi o nas myśliwych, którzy strzelamy do "celu żywego", i mamy zrobić to humanitarnie. To przecież chodzi o nasze doświadczenie. Ja w swojej łowieckiej historii spotykałem się z różnymi sytuacjami. A to, że myśliwy zleca przystrzelanie broni osobie kompetentnej, a to, że strzeli jeden dwa naboje i już uznaje broń za sprawdzoną, a to, że po nawet dwóch "pudłach" dalej strzela do zwierzyny, itp. Może nie tak znowu często, słyszało się takie podsumowanie polowania i strzelania: "czyste pudło", bonie znalazł farby. Ale po pewnym czasie znaleziono padłe zwierzę. I tak to jest z tym strzelaniem. Ja nie twierdzę, że myśliwy ma być "strzelcem wyborowym" na polowaniu. Ale uważam, że myśliwy "musi umieć strzelać" . Bo słaba umiejętność opanowania emocji, zrywanie spustu, dawanie tzw "strzałów rozpaczy" tak naprawdę nie ma związku z nieprzystrzelaną bronią. Ma związek z innymi zdolnościami, a tu ich brakiem, doświadczeń, brakiem samoograniczenia, przemożną chęcią pozyskania. Na koniec: treningi TAK, sprawdziany TAK, szkolenie JAK NAJBARDZIEJ, a czy możemy tu stosować jakieś "sito" skutkujące zatrzymywaniem uoważnień. Może nawet tak, w skrajnych przypadkach. A to, że "zdał egzaminy", nic nie powiem, nie wiem.

Autor: jeager  godzina: 17:38

Brawo Ryszard. O to w tym wszystkim chodzi. Nam nie są potrzebni instruktorzy strzelectwa sportowego PZŁ-a i zaświadczenia o przystrzeleniu broni myśliwskiej. Chciejstwo Możdżonka do kosza. To jest obowiązek myśliwego i tak powinno zostać.



Autor: Piotr Gawlicki  godzina: 20:38
August, nie pajacuj i nie cytuj prawa powielaczowego PZŁ, jeżeli takie znalazłeś. Myśliwych obowiązuje § 8 rozporządzenia MŚ (www.lowiecki.pl/prawo/prawo_4f.php). A jeśli wierzysz tylko PZŁ, to tam nie ma słowa o obowiązku osobistego przystrzelania broni przez jej właściciela (www.lowiecki.plhttps://www.pzlow.pl/komunikat-w-sprawie-obowiazku-przestrzeliwania-broni/).