Wtorek
23.10.2018
nr 296 (4832 )
ISSN 1734-6827

Wiedza i edukacja



Temat: Czy GRD i ORD mogą...

Autor: Stanisław Pawluk  godzina: 10:06
Andiz2 Nie pytałem o kompetencje sądów powszechnych czy prokuratury. Pytałem o struktury "łowieckiego wymiaru sprawiedliwości". Jakie przepisy obowiązujące w PZŁ uzasadniają to co napisałeś wyżej?

Autor: Artur Jesionowicz  godzina: 11:42
Zapisy rozdziału 6a ustawy Prawo łowieckie, zatytułowanego „Odpowiedzialność dyscyplinarna”, są moim skromnym zdaniem niezgodne z Konstytucją RP. Pisałem o tym wielokrotnie. Ot tego przykład (lowiectwookiemartura.blogspot.com/2016/09/sadownictwo-owieckie.html). Ustawowa delegacja (art. 35s ust. 1 ustawy) do uchwalenia Regulaminu sądów łowieckich i rzeczników dyscyplinarnych Polskiego Związku Łowieckiego, aż bije po oczach swoją niekonstytucyjnością. Z kolei wiele zapisów przedmiotowego Regulaminu przysparza o bóle brzucha... ze śmiechu :-). (forum.lowiecki.pl/read.php?f=15&i=112833&t=112833) W takiej sytuacji rozważania na temat – co mogą a czego nie powinni czynić rzecznicy dyscyplinarni... Hm... Proponuję odłożyć w czasie. Sądy łowieckie, Główny Sąd Łowiecki, postępowania przed sądami łowieckimi, sędziowie łowieccy w togach, nieokreślenie pojęcia łowieckiego deliktu dyscyplinarnego, zawieszanie myśliwym przez sądy łowieckie możliwości korzystania przez nich z państwowych uprawnień do wykonywania polowania, straszenie świadków odpowiedzialnością karną(!!!) za „zeznanie nieprawdy lub zatajenie prawdy”, nawet wielotysięczne koszty postępowań ponoszone przez ukaranych, aż w końcu możliwość stosowania do postępowań przed sądami łowieckimi Kodeksu postępowania karnego – to wszystko woła o pomstę do nieba, a przynajmniej zmusza do smutnej refleksji:   W jakim kraju żyjemy?

Autor: Artur Jesionowicz  godzina: 12:05
A tak tylko nawiasem mówiąc, gdy czytam: W sądach powszechnych czy prokuraturach też wysłanie wezwania wykonuje sekretarz, a nie sędzia czy prokurator. Andiz2, (moim zdaniem - niekonstytucyjna) ustawa prawo łowieckie, w jej art. 35s, mówi tak: „2. W sprawach nieuregulowanych w niniejszym rozdziale do postępowania dyscyplinarnego stosuje się odpowiednio przepisy ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks postępowania karnego [...]”. I tyle. Nie zauważam w ustawie Prawo łowieckie odesłania przykładowo do ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych czy do „odrębnych przepisów”, o których mowa w tej ustawie.