Środa
26.06.2013
nr 177 (2887 )
ISSN 1734-6827

Wiedza i edukacja



Temat: Precyzyjne strzały  (NOWY TEMAT)

Autor: makówa  godzina: 16:50
Pytanie, w związku z toczącym się postępowaniem, do kolegów którzy specjalizują się w strzałach długodystansowych.Dystans ok.200m,kaliber 30-06,luneta,cel w ruchu,pozycja strzelca stojąca z tzw.wolnej ręki bez pastorału,strzał z góry do dołu.Jak można ocenić precyzję strzału w stosunku do pozycji leżąc z podpórką,w terenie płaskim i reszta jw.? 1.Bez problemu 100% 2.70% 3.50% 4.mniej niż 40% Pytanie to kieruję do specjalistów i proszę o w miarę możliwości, poparcie swoich wypowiedzi oddnośnikami w opracowaniach, analizach itp materiałach.Wiem że są na forum koledzy którzy posiadają bogatą wiedzę (nawet zawodową)na temat broni i balistyki. Mam nadzieję że odpowiedzą na ten temat. DB.

Autor: LDormus  godzina: 18:40
makówa Co Ty kolego chcesz porównywać wkładając w to długi dystans i balistykę? Osobiście nie wyobrażam sobie strzelania dynamicznego na leżąco chociaż można ,na upartego. Dodać należy że strzał na te 200metrów to dla jednego abstrakcja a dla drugiego jeden celny strzał więcej.

Autor: michalloo  godzina: 19:31
makówa Ktoś kto strzela do zwierzyny w ruchu z wolnej ręki na 200m to albo jest wyjątkowo dobrym i ostrzelanym strzelcem albo niespełna rozumu. Nie sądzę aby ktoś analizował skuteczność postawy strzeleckiej na wyniki przy dystansie 200m no bo i po co...

Autor: URO  godzina: 19:57
Te warunki mogą być spełnione przy zastosowaniu tzw. systemu kierowania ogniem w którym przelicznik wylicza odpowiednie poprawki uwzględniając dane potrzebne do obliczenia trajektorii pocisku i po przeliczeniu algorytmem zmienia położenie znaku celowniczego na siatce - wypracowuje mechanicznie odpowiednią poprawkę na wyprzedzenie. Stosuje się to w większych kalibrach broni wojskowej i dla stosunkowo większych odległości do celu. Na 200m nie ma sensu. Trzeba to wytrenować. Z drugiej strony - zważ na bezpieczeństwo wokół celu przy takim strzelaniu - czy widziałbyś wszystko w otoczeniu celu np. może ktoś wyjechać rowerem z naprzeciwka:) nawet przy strzale z góry.

Autor: Felis silvestris  godzina: 20:24
Bezpieczeństwo dopuszczalne ale szanse na skuteczny i etyczny strzał mniej niż 30% nawet przy wytrenowaniu postawy i nawyków.

Autor: LDormus  godzina: 20:52
Autor: Felis silvestris Data: 26-06-13 20:24 Na czym opierasz to wyliczenie? A przy okazji po jaki grzyb ta etyka .

Autor: URO  godzina: 21:13
Autor: LDormus Data: 26-06-13 20:52 Pokaż jak się liczy prawdopodobieństwo trafienia pierwszym strzałem dla uchyleń standardowych? Szkoła średnia - masz maturę? Nie czepiaj się Felisa, bo zalatuje mięsiarstwem. DB

Autor: LDormus  godzina: 21:58
Autor: URO Data: 26-06-13 21:13 Pokazywałem, jak było co pokazywać, teraz już wiek nie ten. Co się tyczy :jak się liczy prawdopodobieństwo trafienia pierwszym strzałem dla uchyleń standardowych? Szkoła średnia - masz maturę? Odpowiadam: nie wiem jak się to liczy mimo że mam i maturę i jakieś tam pojęcie o matematyce natomiast chętnie zobaczę przykład Twoich wyliczeń : strzelec o którym nic nie wiesz jakiś poruszający się cel 200m od niego podaj %owo prawdopodobieństwo trafienia. Tobie zalatuje mięsiarstwem? - bo mnie zupakiem.

Autor: URO  godzina: 22:26
utor: LDormus Data: 26-06-13 21:58 Nic Ci po moich przykładach - bo całki liczy mi exel. Uchylenia średnie wykorzystywane były do obliczeń prawdopodobieństwa trafienia (krzywa Gausa) przez artylerzystów nawet w II Wojnie Światowej dla rozrzutu pocisków po oddaniu pierwszego strzału i zlokalizowaniu miejsca jego upadku (współrzędne topograficzne). Na tym bazują tabele balistyczne. Może to haotycznie napisałe dla tych co wiedzą, ale jak nie rozumiesz to i tak nic Ci po tym. Zacznij od kostki do gry - przyda się. A co do zupaka - może być. Przyjmuję to jako komplement w tej dyskusji:) Zapraszam na korepetycje - udzielam maturzystom też - z przedmiotów ścisłych. Jakoś na zupę trzeba zarobić. DB

Autor: makówa  godzina: 22:27
Koledzy. Ten temat został założony w związku z toczącym się postepowaniem ,napisałem to we wstępie.Biegły sądowy , do którego zwrócono się o opinię czy możliwe jest oddanie PRECYZYJNEGO strzału na 200 m,bez zastanowienia stwierdził,że tak.Nie uwzględnił,że ewent. sprawca oddał strzał z tzw. wolnej ręki z pozycji stojąc,do celu ruchomego i nie wykorzystywał podpórki.Myśliwy poluje sporadycznie,na małe dystanse i zawsze z pastorałem.W związku z tym mam wątpliwości, czy biegły dołożył staranności w wydaniu tej opinii. DB.

Autor: URO  godzina: 22:51
ad. makówka Skoro ktoś tam strzelał jak opisujesz i trafił, to nad czym się tu zastanawiać? Biegły się też nie zastanawiał, skoro ten ktoś trafił:) To faktycznie ten "biegły" jest biegły i takich biegłych musimy szanować. Strzelec strzela, a Pan Bóg kule nosi - co na to biegły?:)

Autor: makówa  godzina: 22:54
kol. URO Dzięki ,ale czy mógłbyś rozwinąć ten wątek o przelicznikach?.Czy tzw.snajperzy nie stosują go do strzelań również na dystansach ok.200m?Może masz kolego jakąś podręcznikową wiedzę na ten temat . Jak się domyślasz ,bardzo mi na tym zależy,żeby wykazać biegłemu ,że warunki w jakich oddaje się strzał mają decydujący wpływ na jego PRECYZJĘ. DB PS.Felis-dzięki,ja założyłem nawet 40% Michallo-jak już pewnie się domyśliłeś ,są takie sprawy co nawet naukowcom się nie śniły, i w związku z tym ta analiza jest potrzebna żeby wykazać bezpodstawność zarzutów.

Autor: makówa  godzina: 23:01
URO Mam wątpliwości czy nie uwzględniając waruków strzelania biegły może jednoznacznie użyć określenia o "precyzyjnym strzale" bez rzadnych uwarunkowań? DB

Autor: sowland  godzina: 23:23
Jak strzelający strzelał w pozycji MC to nie ma bata .Musiał trafić ;-)

Autor: URO  godzina: 23:23
Autor: makówa Data: 26-06-13 22:54 Strzelanie na odległości ok. 200m nie wymaga/wymusza nie wiadomo jakich urządzeń przeliczających poprawki do celów ruchomych. Celami dla mysliwych jest zwierzyna łowna też poruszająca się z jakąś tam prędkością w różnych warunkach. To dalej nie wymaga elektronicznych przeliczników - skutecznośc z pewnością podnosisz/nabywasz poprzez trenig (na strzelnicy). Nawet przesuwająca się tarcza zajączka czy dzika ma określoną prędkość - można ją zwiększać i zmniejszać jak technika strzelnicy pozwala. W rzutniach tez można sprężyny podkręcić i będą szybciej lub wolnie krążki latały. Polowanie zbiorowe z bronią gwintowaną i gładką też obwarowane jest zakazem strzelania w miot ponad pewną odległość - szacowaną przez strzelca. Niektórzy ustawiają sobie znaki celownicze na kolimatorach kilka klików w prawo lub w lewo żeby łatwiej było im trafiać do "biegusiów" Snajperzy/strzelcy wyborowi się nie rodzą od razu. Bardzo dużo trenują i zapisują sobie warunki w jakich strzelają a później z zapisków korzystają i porównują je, analizują. Ale to dla odległości od 600m w zwyż. Nie spotkałem się aby przy strzelaniu do 200m ktoś kalkulował:) Pracują na siatkach celowniczych, których jak wiesz jest od liku. Zobacz co wyprawia teraz np. Smith&Bender, NighForce w swoich lunetach etc. Zajżysz a tam całość obrazu w siatce. Strzelcy mają malutkie komputerki balistyczne, które pozwalają wprowadzać dane balistyczne amunicji i dla wybranego pocisku obliczają poprawki. Korzysta się też przy tym z wiatromierzy, bo na większych dystansach wiatr ma wpływ. Dla naszej amunicji - myśliwskiej producenci przyjmują 2m/s może więcej. Ale o to można zapytać Ryszarda - jak będzie miał czas to się pobawi:) O komputerkach też dużo wie:) Warunki w jakich oddaje się strzał a celność? Oczywiście, że mają wpływ. Począwszy od wstrzymywania oddechu przez strzelca, wielkość celu po miejsce z jakiego oddaje strzał np. ze śmigłowca lecącego do celu, od celu skośnie w dół czy w górę itd. Sporo tego jest. do 200m nie ma to znaczenia - strzelec miał farta. A "biegły" powinien się odnieść zgodnie ze swoją wiedzą obiektywnie i wyczerpująco. Precyzyjny strzał - to trafienie w miejsce celowania. Trafienie przypadkiem w coś rykoszetem, też niektórzy określają jako precyzyjne trafienie w wymiarze skutku. To już filozofowanie. DB