strona główna forum dyskusyjne
XIV Obchody Dnia Świętego Huberta - Ekologiczny Hubertus Łęczycki.


   Tradycja Dnia Świętego Huberta sięga XVIII, kiedy to kult Św. Huberta w Polsce zwany hubertusem lub hubertowinami był związany z okresem panowania dynastii Sasów. Początkowo były to wielkie polowania, na których zgodnie z tradycją, głównym punktem programu hubertowskiego święta jest starannie przygotowane polowanie, niezbędna jest na nim obecność sygnalistów nadających wydarzeniu odpowiednią oprawę. Jest to polowanie o charakterze towarzyskim, które kończy się ogniskiem lub biesiadą myśliwską z bigosem. Polowania poprzedzone są mszą świętą w intencji przyrody i myśliwych, jednakże msze nie zawsze są odprawiane w kościele, lecz także w śródleśnych kapliczkach poświęconych patronowi.

   Tradycyjnie przyjęło się organizować obchody Dnia Świętego Huberta w okresie od połowy października do połowy listopada. W związku z powyższym i na naszych historycznych terenach Ziemi Łęczyckiej, postanowiono pokazać ludziom piękno tradycji i ceremoniału tej wspaniałej uroczystości., która jeszcze tak niedawno była celebrowana tylko w kręgach jeździeckich i myśliwskich. Dlatego też Koła łowieckie z terenu Powiatu Łęczyckiego oraz Starostwo Powiatowe w Łęczycy już po raz czternasty zaprosili na Obchody Dnia Św. Huberta w Łęczycy, gości z całej Polski: myśliwych,leśniczych,hodowców i właścicieli psów myśliwskich,głównie wyżłów i chartów, kluby jeździeckie,media zajmujące się tematyką kynologiczną,łowiectwem,myślistwem, muzyków i miłośników myślistwa, jeździectwa i leśnictwa.

   Tegoroczne obchody w Łęczycy odbędą się w dniu 24 września 2022 roku w godzinach 9-14 i będą zainaugurowane Hubertowską Mszą Świętą w Klasztorze o.o Bernardynów w Łęczycy. Uczestniczyć w niej będą myśliwi z pocztami sztandarowymi, leśnicy,okręgowe władze łowieckie,władze powiatowe,miejskie i gminne.Dzięki wielkiemu poświęceniu i zaangażowaniu wielu ludzi, to wspaniałe święto zyska niepowtarzalny charakter i klimat. W trakcie obchodów Święta Św. Huberta w Łęczycy, można będzie można posłuchać muzyki myśliwskiej, która jak wiadomo charakteryzuje się zachwytem dla piękna przyrody, równocześnie stanowi ona integralną część kultury polskiej i europejskiej,prezentować ją będzie we wspaniałych utworach zespół sygnalistów,,Hubertusy" z terenu Powiatu Łęczyckiego. Piękno i urok przyrody będzie można podziwiać oglądając pokazy ptaków łowczych, pokazy psów myśliwskich, pokazy z udziałem koni. Organizatorzy nie zapomnieli oczywiście o najmłodszych widzach na których czekać będzie wiele atrakcji, jak chociażby wspaniała gonitwa lajkoników, konkursy ekologiczne z nagrodami, ekologiczne warsztaty plastyczne-wyciski,różne gry i zabawy dla dzieci, malowanie twarzy, plenerowe szachy i wiele wiele innych atrakcji.

   Podczas tylu zabaw zgłodnieć można, zatem organizatorzy tegorocznego "Hubertusa", przypomną o chlubnej tradycji wyrabiania pasztetów, stąd też otwarty konkurs kulinarny z nagrodami "Królewski pasztet".
Na wszystkich przybyłych gości czekać będą także programy artystyczne z elementami ekologii, kiermasze i wystawy rękodzieła, kiermasze żywności ekologicznej i regionalnej oraz wiele innych atrakcji i niespodzianek.

   Bogata i wielowiekowa tradycja Ziem Łęczyckich, okraszona legendami o Diable Borucie, wespół z licznymi urokliwymi miejscami,a to wszystko owiane wyjątkowym klimatem myśliwskich tradycji ziem łęczyckich. To wszystko sprawia iż przyjazd na nasze tereny i przebywanie w otoczeniu tylu wspaniałych atrakcji reprezentujących tradycje Polskiej Kultury Łowieckiej,chłonięcie towarzyszącego im specyficznego klimatu, staje się czystą przyjemnością. Zapraszamy zatem do jak najliczniejszego udziału w tegorocznych XIV Obchodach Dnia Świętego Huberta - Ekologiczny Hubertus Łęczycki, a wszystkim tym którzy już z nami byli, bardzo serdecznie dziękujemy za dotychczasowy udział,tworzenie niezapomnianej atmosfery i wielu miłych wspomnień, które na długie lata pozostaną w naszej pamięci.

DARZ BÓR

Szukaj   |   Ochrona prywatności   |   Webmaster
P&H Limited Sp. z o.o.