strona główna forum dyskusyjne


























Pytał: Kuspek
Data: 19/11/2010
Publikacja: 19/11/2010
Pytanie: Czy są jakieś ograniczenia odnośnie sprzedaży przez koło własnej wierzytelności za kwotę mniejszą jak z niej samej wynika? Czy potrzebna jest w tym przypadku zgoda WZ, czy wystarczy złożenie oświadczenia woli przez dwóch członków zarządu? Spotkałem się z opinią Zarządu Okręgowego, który twierdzi jednoznacznie, że koło nie może sprzedać za mniejszą kwotę od kwoty należnej z danej wierzytelności, chyba, że sprzedaż nastąpi za taką samą kwotę co stanowi sama wierzytelność. Jednak skoro ZO tak twierdzi, to opiera na czymś swoją tezę, a ja nie mogę znaleźć podstawy prawnej, która by zabraniała kołu dokonać takiej czynności. Proszę o opinie w tej kwestii, bo dla mnie, to kłóci się i to bardzo, choćby ze swobodą zawierania umów etc.

Odpowiedź:
Po pierwsze ZO nie ma żadnych kompetencji, żeby wnikać w gospodarkę finansową koła, które prowadzi swoje finanse w oparciu o ustawę o rachunkowości i prawo podatkowe. ZO nie jest tu stroną.

Sprzedaż wierzytelności jest jedną z dozwolonych transakcji finansowych i jeżeli koło uważa, że jest to dla niego korzystne, może wierzytelności sprzedać. Ponieważ łączy się to z budżetem koła i zmniejszeniem majątku koła, uchwałę w tej sprawie powinno podjąć WZ. Mając taka uchwałę zarząd już sam przeprowadza transakcję.

Szukaj   |   Ochrona prywatności   |   Webmaster
P&H Limited Sp. z o.o.