strona główna forum dyskusyjne


























Pytał: Jerzy Susłowicz
Data: 14/02/2011
Publikacja: 17/02/2011
Pytanie: WZ uchwaliło, że za tuszę dzika na własny użytek myśliwy płaci 70 zł w ciągu 14 dni. Sekretarz koła twierdzi, że zasada ta nie może obowiązywać na polowaniu zbiorowym, tłumacząc to powstaniem darowizny koła na rzecz myśliwego. Czy uchwała jest zgodna z prawem i czy istnieją jakieś przesłanki by na polowaniu zbiorowym obowiązywały inne zasady rozliczania (w uchwale WZ nie ma o tym mowy)?

Odpowiedź:
Dzik na użytek własny to czynność prawna, którą można zrealizować i o której można mówić w momencie, jak mamy tusze dzika. A wiec ewentualny problem ze sprzedażą, darowizną, PIT-8C, etc. powstaje już bez związku z rodzajem polowania. Dlatego dla tusz strzelonych indywidualnie i na zbiorowym zasady są takie same, chyba że WZ uchwali inaczej.

Jeżeli jest to sprzedaż, to na bazie wagi tusz w sezonie da się wyliczyć ile średnio kosztował 1 kg tuszy sprzedawanej w cenie ryczałtowej. Jeżeli ta cena będzie niższa niż zwyczajowa w danym rejonie, to koło zobowiązane jest wystawić PIT-8C na różnicę na koniec roku. Wiele kół tego nie robi, bo kontrola US jest mało prawdopodobna, a jeżeli już, to będzie to kontrola faktur VAT (jeżeli koło jest VAT-owcem) w momencie żądania zwrotu nadpłaconego VAT.

Szukaj   |   Ochrona prywatności   |   Webmaster
P&H Limited Sp. z o.o.