Piątek
24.08.2012
nr 237 (2581 )
ISSN 1734-6827

Wiedza i edukacja



Temat: Okres waznosci odstrzalow.  (NOWY TEMAT)

Autor: el Gwiazdor  godzina: 08:34
Darz Bor Czy istnieja regulacje dotyczace okreslania maksymalnej waznosci odstrzalu w czasie. Kiedys podobno bylo to 2 miesiace z mozliwoscia przedluzenia na miesiac. Czy to dalej obowiazuje? Jesli tak to prosze o zrodlo.

Autor: przemus401  godzina: 10:05
O ile dobrze pamiętam, to nie jest to określone. Jest jedynie zapis, że upoważnienie może być przedłużone tylko jeden raz. DB.

Autor: WIARUS  godzina: 10:49
el Gwiazdor Czytaj ŁP ;-) (www.lowiecpolski.pl/index.php?p=Prawnik&nr=200902&o=5) Darz Bór!!!

Autor: el Gwiazdor  godzina: 12:19
Tak myslalem. Jeszcze jedna rzecz. Mianowicie cytujac odpowiedz z Lowca "musi on się mieścić w jednym roku gospodarczym oraz uwzględniać przepisy rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie określenia okresów polowań na zwierzęta łowne." Czy to oznacza ze lowczy nie moze wpisac w odstrzal np byka na kilka dni przed sezonem? Mam na mysli tu wystawianie odstrzalow na dluzszy okres np 6 miesiecy i wpisanie z wyprzedzeniem rogacza badz lisa, kaczki itd. Dzieki i Darz Bor!

Autor: werant  godzina: 13:04
Witam. Przykład, Stanisław O. z-ca okręgowego rzecznika dyscyplinarnego PZŁ w Zielonej Górze twierdził (w obecności kilku członków z koła), że okres ważności upoważnienia do wykonywania polowania indywidualnego, określa Ustawa "Prawo łowieckie", a jeden z sędziów okręgowego sądu łowieckiego uważał, że upoważnienie wydawane jest na okres 2 miesięcy z możliwością przedłużenia na miesiąc, nie podając z jakiego zapisu prawnego termin ten wynika.. Takie są realia naszego Zrzeszenia. Pozdrawiam, "DB"

Autor: jeager  godzina: 15:25
werent, Daj im do przeczytania wskazany artykuł przez WIARUS-a.

Autor: WIARUS  godzina: 15:39
el Gwiazdor
    Czy to oznacza ze lowczy nie moze wpisac w odstrzal np byka na kilka dni przed sezonem? Mam na mysli tu wystawianie odstrzalow na dluzszy okres np 6 miesiecy i wpisanie z wyprzedzeniem rogacza badz lisa, kaczki itd.
Według mnie może to zrobić, ponieważ każdy myśliwy powinien znać treść rozporządzenia (www.lowiecki.pl/prawo/prawo_1d.php) i przestrzegać ustalonych w nim okresów polowań na poszczególne gatunki i rodzaje zwierzyny !!! W przypadku nieprzestrzegania ustalonych okresów grozi myśliwemu odpowiedzialność karna z art 53 ust 3 Prawa łowieckiego! Darz Bór!!!

Autor: Artur123  godzina: 16:18
Całkowicie podzielam pogląd WIARUSA. Jeager, "wskazany artykuł" jest bardzo cenną wskazówką, niemniej pan Marek Duszyński w swojej pisemnej odpowiedzi nie ustrzegł się pewnego błędu. W ostatnich dwóch wierszach zapędził się i zapętlił, czym zepsuł trochę ogólne wrażenie, jakie można odnieść po przeczytaniu całości.

Autor: mokrzec  godzina: 22:01
Zejdę trochę z tematu. Czy łowczy może wstrzymac odstrzały? Sytuacja teoretyczna. w planie został 1 rogacz, a 5 myśliwych ma odstrzał. Załóżmy że nie lubią się i nie utrzymują ze sobą kontaktu. Czy w takiej sytuacji łowczy może wstrzymac im odstrzały na rogacze w obwodzie i wyznaczyc jednego myśliwego, który wykona odstrzał? Jeśli tak to jak to zrobic? DB

Autor: Artur123  godzina: 22:39
Mokrzec, kiepskie to koło, którego członkowie zapominają o takich zapisach Statutu PZŁ: „§ 53 Do wyłącznej kompetencji walnego zgromadzenia należy: 10) ustalanie zasad wydawania zezwoleń na polowania indywidualne [...];”. oraz „§ 40 Członek koła ma prawo: 5) polować indywidualnie i zbiorowo na zasadach określonych prawem łowieckim oraz uchwałami walnych zgromadzeń;”. Kiepski to zarząd koła, który nie występuje z odpowiednią inicjatywą uchwałodawczą. Kiepski to łowczy (wybacz), który zadaje tak infantylne pytania. Jeżeli wcześniej, taki łowczy, nie zadbał o to, o co powinien, to w sytuacji, którą przedstawiasz, może co najwyżej "wstrzymać" sobie .... – powiedzmy – oddech. Owszem, może taki łowczy wpisać nawet do książki ewidencji, że „wstrzymuje odstrzały” i może nawet znajdzie posłuch, ale może też być tak, że po prostu zostanie – przepraszam za kolokwializm – olany. O mleku myślimy wówczas, kiedy jest w dzbanku, a nie wtedy, kiedy się wyleje; a także – „nie czas kopać studnię, gdy się pali”. Pozdrawiam Cię naprawdę serdecznie, bo fajny z Ciebie gość.

Autor: Artur123  godzina: 23:08
W uzupełnieniu do mojej wypowiedzi z 24-08-12 16:18: Odpowiedź: „Ani ustawa Prawo łowieckie w art. 42 ust. 8, ani rozporządzenie Ministra Środowiska w sprawie szczegółowych warunków wykonywania polowania i znakowania tusz w par. 22 nie regulują kwestii, na jaki okres może być wystawiane upoważnienie do wykonywania polowania indywidualnego. Nie traktuje także o tym Statut PZŁ. Uznać zatem należy, że jest to kwestia wewnętrzna każdego koła łowieckiego” . Zgadza się. „Zatem najwłaściwsze byłoby, aby uregulowane to zostało uchwałą walnego zgromadzenia koła, podjętą na podstawie par. 53 pkt 10, nakładającego na walne zgromadzenie obowiązek ustalenia zasad wydawania zezwoleń na polowanie indywidualne oraz zasad zagospodarowywania pozyskanej zwierzyny” . Święta racja, bo nie ma do tego uprawnień zarząd koła. „Oczywiście w sytuacji, gdy upoważnienie wydawane byłoby na jeden gatunek zwierzyny, wypisywane zgodnie z obowiązującymi przepisami odnośnie do wieku lub płci, okresem zakreślającym ramy (?) upoważnienia będzie okres dopuszczalnego polowania na ten gatunek” . Niech będzie i tak, chociaż chyba tylko odpowiadający wie dokładnie, co miał na myśli przy wskazanym określeniu. „Ponieważ zazwyczaj jednak w jednym upoważnieniu wpisywane jest zezwolenie na odstrzał różnych gatunków zwierzyny, zatem to od wewnętrznych przepisów koła zależeć będzie okres obowiązywania (?) upoważnienia, przy czym oczywiście musi on się mieścić w jednym roku gospodarczym ...” Zgoda, ale z małym zastrzeżeniem, jak wyżej. „... oraz uwzględniać przepisy rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie określenia okresów polowań na zwierzęta łowne” . Pudło ! Za przestrzeganie okresów ochronnych, jak słusznie podniósł to WIARUS, odpowiedzialny jest wykonujący polowanie myśliwy. Minister rozporządzeniem jedynie „ustalił okresy polowań”, a nie okresy, w których „upoważnienie jest ważne”. Inaczej mówiąc, nie widziałbym nic niestosownego, ani sprzecznego z prawem, jeśli w skrajnym przypadku koło zdecydowałoby się na wystawianie odstrzałów z datą wydania 1 kwietnia, a z okresem jego ważności (data wpisana przez dzierżawcę na upoważnieniu po słowach: „upoważnienie jest ważne do dnia: ....”.) wyznaczonym na dzień 31 marca roku następnego.