Sobota
16.05.2009
nr 136 (1385 )
ISSN 1734-6827

Dyskusje problemowe



Temat: Selekcja u dewizowców

Autor: Łupur21  godzina: 06:47
Bardzo dobry temat ( na 5 + ) ! Z moich obserwacji wynika, ze istnieje zależność między: - masą ciała a masą poroża - położeniem obwodu ( środowisko bytowania ) a masą poroża - selekcją a jakością poroża ( nie masą ! ) - suplementami ( medykamenty ) a masą i jakością poroża Nie wierzę jednak, ze selekcja ( tworzenie kolejnych kryteriów ) jest receptą na mocne pod względem masy poroża kozły. Nie zaprzeczam, że z punktu widzenia mysliwego atrakcyjnym jest polowanie na selekta, ale nie może być tak, iż przy wycenie poroża w niektórych okręgach napotyka się skrajne, wręcz aptekarskie podejście do obowiązujacych kryteriów. U mnie w ZO położenia obwodów jest w tym przedmiocie prawidłowo i normalnie, ale po " sąsiedzku " w ZO to tragedia, wręcz akademicko - uniwersyteckie wyceny, często " dziadków ", którzy od wielu lat nie polują. Moim zdaniem , właśnie takie chore podejście do kryteriów stworzyło rynek tzw. " łbów na podmianę " i związany z tym proceder, który nie służy populacji Capreolus capreolus. Pozdr.DB.

Autor: Filip z Konopii  godzina: 07:21
kiedys nie było limitów ilosciowych w poszczegolnych klasach ,lecz tylko kryteria selekcyjnego odstrzału i strzelano kozły cięższe wagowo i naprawde w łowisku widać było równowagę,a teraz strzela siię szpicaki w niemalże 50 procentach w 2-gim roku zycia by wykonać plan. Paranoja ,bo kozły strzela się od 6-12 ,lub niewiele więcej kilogramów wagi.Pytanie moje ,po co?

Autor: sumada  godzina: 16:46
Kiedyś pozyskanie było niższe. Tak sądzę. A to ma też duży wpływ na to co można odstrzelić. Najprościej mówiąc to jest tak. Jeśli odstrzał dotyczyłby połowy kozłów i to byłyby najstarsze kozły to efekt byłby taki, że strzela się drugą głowę zostaje pierwsza. W przyszłym roku z pierwszej głowy robi się druga głowa i pojawia się pierwsza głowa. Czyli kozioł dożywa drugiego poroża. Jeśli odstrzał dotyczy co trzeciego kozła to przy tych samych założeniach odstrzału najstarszych kozioł dożywa trzeciej głowy. A jeśli odstrzał wyniósłby np 10% to można strzelać wszystkie. Nie wpłynie to negatywnie na populację. Teoretycznie najstarsze są wtedy kozły w 10 porożu - jak dożyją. Myślę, że to jest właśnie przyczyną kłopotów z jeleniami. Liczenie zwierzyny zawsze było problemem i kiedyś nie doszacowywano ilości zwierzyny i pozyskiwano mniejszy procent byków. Po znanej wszystkim redukcji jeleni ich ilość spadła znacznie i pozyskiwano wtedy większy procent byków, a wtedy to już nie jest tak prosto uzyskać III klasę. Pomóc może tylko silny odstrzał najmłodszych. A nie darowanie życia szpicakom i wykonanie za to wyroku na pięciolatkach bo skutek jest przeciwny. Stąd te dyskusje na temat czy selekcja wg masy czy wg wyglądu może nie są najważniejsze. Bo problem jest gdzie indziej. Zatem są dwa ważne czynniki wpływające na ilości starych kozłów i byków. 1 Im większe pozyskanie tym młodsza populacja. 2. Im starsze kozły i byki się odstrzeliwuje tym również młodsza populacja. Jak ktoś się chce przekonać to powyżej podałem sposób na symulacje we własnym zakresie.

Autor: Andrzej Szeremet  godzina: 20:33
Ciekawe jak się można dochować starej krowy czy byka -ano nie oddać na rzez jak była cielakiem.;)

Autor: Piotr Gawlicki  godzina: 22:20
ad sumada) Słusznie zauważsz, że jak się strzela tylko starsze osobniki, to populacja robi się młodsza i tak samo strzelanie młodych osobników, populację postarza. Masz rację w stwierdzeniu, że czym większe pozyskanie tym młodsza populacja, ale przemilczasz, że wtedy kurczy się ona ilościowo. Populacja pozostanie stabilna ilościowo, jeżeli strzela się tyle sztuk w roku, ile wynosi roczny przyrost zrealizowany

Autor: Piotr Gawlicki  godzina: 22:41
ad Andrzej Szeremet) Teza absolutnie nieprawdziwa, co można sprawdzić przy pomocy kalkulatora. Nie można zapominać, że cały przyrost roczny to będą w kolejnych latach pierwsze głowy. Jeżeli nie zrobimy dużego odstrzału tych w pierwszej głowie, to populacja się odmładza. Jezżli z założenia strzelimy min. 30% pozyskania, a najlepiej 50% w pierwszej głowie, to populacja się starzeje i ustabilizuje na poziomie przewagą osobników starych. Przykład starej krowy, byka i cielaka jest nietrafiony, co można sprawdzić jak byków będzie 100, krów 200, cielaków 100. Jak rolnik nie będzie bił cielaków, a bić musi tak jak my strzelać przyrosty, to zamiast byków i krów dających przychód będzie miał młodzież, przy której zbankrutuje czekając jak się zrobi starymi krowami i bykami.