strona główna forum dyskusyjne













Wpisz się na listę mailingową  
 Nowy temat  |  Spis tematów  |  Przejdź do wątku  |  Wyświetlaj drzewo  |  Szukaj  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Polowanie indywidualne czy zbiorowe ?
Autor: CYJANEK 
Data:   19-12-02 18:31

Serdecznie witam !
Koledzy, mam pytanie. Czy polowanie jednego myśliwego z tzw. pomocnikiem /czytaj naganiaczem/ jest polowaniem indywidualnym czy zbiorowym ? Czytając Rozporządzenie Ministra ............. z dnia 4.04.97 z późniejszymi zmianami dochodzę do wniosku, że indywidualne ponieważ:
-nie współdziała z innymi myśliwymi
-posiada "odstrzał"
-jest wpisany w konkretnym rejonie łowiska /może to być np. kilka oddz./
Co o tym sądzicie ?
Darz Bór

 
 Polowanie indywidualne czy zbiorowe ?
Autor: Alej..... 
Data:   19-12-02 19:16

Zasady wykonywania polowania (rozp MOŚZNiL z 4 kwietnia 1997) nie dopuszczają polowania indywidualnego z naganką.
Moim zdaniem pomocnika można zabrać na polowanie jak najbardziej, ale nie może on w żadnym razie naganiać zwierzyny na myśliwego.
Pozdrawiam

 
 Polowanie indywidualne czy zbiorowe ?
Autor: PiotrL 
Data:   19-12-02 20:47

Trzeba by zdefiniować słowo naganiać - czy pomocnik stoi z tyłu lub siedzi na ambonie i podziwia mysliwego czy też np. spaceruje po drugiej stronie miotu twierdząc że szuka przejść..Jest tu tak dużo furtek że trzeba się kierować własną etyką i pojmowaniem łowiectwa natomiast w sensie przepisów - zgodnie z regulaminem polowań - polowanie myśliwego z pomocnikiem należy traktować jako polowanie indywidualne
Pozdrawiam
Piotr Lenartowicz

 
 Polowanie indywidualne czy zbiorowe ?
Autor: Alej..... 
Data:   19-12-02 21:24

podziwia myśliwego - tak jest dobrze i zgodnie z przepisami. Tego należy się trzymać !!!
Darz Bór.

 
 Polowanie indywidualne czy zbiorowe ?
Autor: Ryszard 
Data:   19-12-02 21:28

Na pytanie co sądzimy z tego, do jakich wnisków dochodzisz, to uważam, że błędnie myślisz.
Polowanie z udziałem pomocnika (naganiacza) jest polowaniem zbiorowym a nie indywidualnym.

Tak przy okazji od interpretacji przepisów to są prawnicy oraz ci którzy je nadzorują (jeśli przepis to ustanawia).
Jest taki dział nauki co sie nazywa interpretacja prawa. Interpretacja może być np funkcjonalna, gramatyczna, celowościowa , zawezająca, rozszerzająca itp. - Nie wystarczy sam banał co nie jest zabronione jest dozwolone. Są takie przepisy co stanowią "powinien" a defacto oznacza to "musi"

Teraz dam przykład z życia.Ustawa mówi art 10 :
"Posiadanie i hodowanie lub utrzymywanie CHARTÓW rasowych lub ich mieszańców wymaga zezwolenia starosty."

No to każdy czyta i rozumie co czyta. Po czym myśli jak ja mam jednego charta, to mnie to nie obowiązuje. I tu schody- nieprawda była taka sprawa oparła się o sąd i co sąd orzekł, że nic podpobnego juz na kawałek charta trzeba mieć zezwolenie.

W tej samej ustawie art 53 "Kto poluje(...) z CHARTAMI lub ich mieszańcami- podlega karze pozbawienia wolności do lat 5."

No to ja pytam dlaczego nie było przypadków oficjalnego polowania z jednym chartem?
Odpowiedź, bo kategoria zagrożenia była duża i nikt nie miał w tym przypadku wątpliwości że i z chartami i z chartem nie wolno. W przypadku posiadania nie idzie się na 5 lat za kraty.

No to, żeby w przypadku pomocnika(naganiacza) deliberowac czy to indywidualne, czy zbiorowe, to nalezy sobie odpowiedzieć co za to grozi.
Ale to już nie moja rola.

Wesołych Świąt

 
 Polowanie indywidualne czy zbiorowe ?
Autor: PiotrL 
Data:   20-12-02 00:37

Nie zgadzam się z Ryszardem - regulamin polowań w sposób jasny definiuje pojęcie naganiacza/ uczestnik polowania, którego zadaniem jest naganianie zwierzyny/ , natomiast polowanie zbiorowe jest definiowane jako wykonywane conajmniej przez dwóch myśliwych , zorganizowane przez dzierżawcę lub zarządcę obwodu, prowadzone przez wyznaczonego myśliwego zwanego prowadzącym polowanie, z dalszymi wynikajacymi z regulaminu obowiązkami. Jasne jest więc to że aby uznać polowanie z pomocnikiem za zbiorowe to musi on być myśliwym lub też musi jednocześnie polować dwóch myśliwych +pomocnik jako naganiacz spełniający powyżej podaną funkcję. Dlatego też polowanie jednego myśliwego z pomocnikiem należy traktować jako polowanie indywidualne - odbywa się ono wszak ze zgłoszeniem pobytu w łowisku i posiadaniem "imiennego" zezwolenia na pozyskanie zwierzyny łownej
Nie jestem prawnikiem ale uważam że nie ma tu miejsca interpretacja prawa a tylko stosowanie jednoznacznych jego zapisów
Pozdrawiam
Piotr Lenartowicz

 
 Polowanie indywidualne czy zbiorowe ?
Autor: CYJANEK 
Data:   20-12-02 00:47

Ponownie witam !
Nadal Koledzy nie wiem na jakiej podstawie twierdzicie, że polowanie jednego myśliwego z naganką jest polowaniem zbiorowym ? Rozdz. 4 par.15.1. stanowi: "Polowanie zbiorowe jest wykonywane z udziałem co najmniej dwóch współdziałających ze sobą myśliwych......"
Gdzie w omawianej sytuacji ten drugi ! W moim odczuciu to jest polowanie zbiorowe, jednak wydaje mi się, że polujący w powyższy sposób wybroni się zgodnie z literą prawa. A może można indywidualnie z pieskiem na dziczka ?
Zdrowych i Wesołych Świąt

 
 Polowanie indywidualne czy zbiorowe ?
Autor: CYJANEK 
Data:   20-12-02 01:00

Witam !
Przepraszam Cię Piotrze gdyż przeoczyłem Twoją wypowiedź, stąd moje ponowne pytanie. W pełni popieram Twój punkt widzenia.
Darz Bór

 
 Polowanie indywidualne czy zbiorowe ?
Autor: Ryszard 
Data:   20-12-02 03:51

ad.Piotr
też nie jestem prawnikiem, tylko mialem do czynienia z sytuacjami, gdzie interpretacja prawa była pierwszorzędnym zagadnieniem i trochę sie nauczyłem.
Co do jednoznaczności przepisówregulaminu, to mam wątpliwości. Np temat na tym forum puszczanie w miot psów luzem, czy wolno.
Zadałem to pytanie wiarygodnemu źródłu - wolno czy nie puszczac luzem?
No to dostałem odpowiedź:
"Szanowny Kolego,
sprawę polowania z psami reguluje rozporządzenie ministra środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa z dnia 4 kwietnia 1997 r. w sprawie szczególowych zasad i warunków wykonywania polowania oraz obowiązku znakowania (Dz. U. nr 35 poz. 215, z 1999 r. nr 3 poz. 19 i z 2002 r. nr 13 poz. 127). § 8 pkt 1 tego rozporzadzenia stanowi:
1) polowanie z psami lub naganką może odbywać się w okresie od pierwszej soboty przed 1 października do pierwszej niedzieli po 15 stycznia; ograniczenie to nie dotyczy polowania z psami na ptactwo łowne, z psami i naganką na lisy oraz poszukiwania postrzałka z psem na otoku.
Darz Bór"
tyle żródło

Co do Regulaminu, to co podałeś to sie zgadza, tyle tylko, że
1. wolno polowac indywidualnie albo zbiorowo,
2. jeśli mamy do czynienia z myśliwym i naganiaczo-pomocnikiem to jest to polowanie zbiorowe z łamaniem prawa, bo:
a)tego polowania nie zorganizował zarząd,
b) nie wyznaczono prowadzącego (który za pewne aspekty odpowiada), nb wyznaczyc moze tylko zarząd a nie sam zainteresowany,
c) nie powiadomiono gminy i nadlesnictwa,
d) poza ustaleniami miedzy zainteresowanymi ja tu stoje , a ty pójdziesz tędy i to i tamto, nie ma odprawy, apteczki itp

Wszystko dobrze, kiedy dobrze sie kończy, ale nie chciałbym byc w skórze tego myśliwego, który niechcący rykoszetem zawadzi pomocnika, nie mówiąc juz o osobach postronnych,

ad Cyjanek przepis, który podajesz, czytaj tak:

jeżeli chcesz polować z choćby jednym naganiaczem, to musisz mieć dwóch myśliwych i musi to być polowanie zbiorowe, czyli jeden z nich musi być wyznaczony przez zarząd jako prowadzący. jeżeli nie ma tego drugiego myśliwego, to polowanie z jednym naganiaczem jest niedozwolone.

Poza tym co stoi na przeszkodzie aby nadal wątpiący koledzy puścili e-maila
a) do Oborskiego na oikos (BŁ)
b) do Duszyńskiego na link ze ztrony ZG PZŁ

teraz, to już naprawde

Wesołych Świąt

 
 pies w nagonce
Autor: Piotr Gawlicki 
Data:   20-12-02 09:55

Interpretacja prawa spełnia ważną rolę, ale nie powinno zastępować samej litery prawa. Czytowany akapit z pisma najprawdopodobniej Oborskiego lub Duszyńskiego pomija milczeniem § 28 ust. pkt 1 tego rozporzadzenia, który stanowi stanowi:
"Na polowaniu na zwierzynę grubą i zające:
1) pies powinien być trzymany na otoku..."
Jeżeli do tego dodamy, że rozporządzenie to mówi o różnych sposobach użycia psów, to zapis § 8 pkt 1 rozporządzenie jest bardzo ogólny i nic nie wspomina o puszczaniu psów w miot. Jeżeli do tego dodamy § 48, o podkładaniu psów przez myśliwych to z rozporządzenia wysnuć można jeden tylko wniosek, jest ono przygotowane wyjątkowo niestarannie przez Ministerstwo i należy ubolewać, że PZŁ nie potrawił lub nie był w stanie wprowadzić do niego odpowiednich korekt, bo na pewno nie było intencją ani Ministerstwa, ani PZŁ wprowadzenie zakazu wpuszczania w miot psów.

 
 Polowanie indywidualne czy zbiorowe ?
Autor: Piotr Gawlicki 
Data:   20-12-02 10:00

Odsyłam Kolegów do dyskusji w tym dziale Forum na ten sam temat w temacie "polowanie na dziki" (http://www.lowiecki.pl/forum/read.php?f=15&i=3514&t=3514). Jest tam szczegółowo omówiony podniesiony tu problem i wnioski sa jednoznazczne: w żadnym przypadku nie można polować z naganiaczem na podstawie upoważnienia do polowania indywidualnego.

 
 Polowanie indywidualne czy zbiorowe ?
Autor: PiotrL 
Data:   20-12-02 13:50

Cały problem w stwierdzeniu Cyjanka - pomocnikiem /czyt. naganiaczem/. Jeżeli indywidualne polowanie z naganiaczem to jest to łamanie regulaminu polowań - obojętnie czy traktować polowanie jako zbiorowe czy indywidualne. Natomiast jak z pomocnikiem jako pomocnikiem to jest to polowanie indywidualne. Tylko co robi pomocnik - niesie za mysliwym stołek i lornetkę bo nawet broni i amunicji nie może / no chyba że ma zezwolenie/
Pozdrawiam wszystkich i spokojnych Świąt / o polowaniu wigilijnym nie wspomnę żeby nie zapeszyć.../
Piotr Lenartowicz

 
 Polowanie indywidualne czy zbiorowe ?
Autor: Ryszard 
Data:   20-12-02 17:23

ad. Piotr G.
1. pomyłka Piotrze, cytowany przeze mnie akapit nie pochodzi ani od Oborskiego ani od Duszyńskiego ( mam nadzieje iż, wymienieni tu z nazwiska nie obrażą się , że nie podaje tytyłów, ale nalezą do klasyki interpretacji prawa łowieckiego i tak o klasykach sie z uznaniem wyrażam). Pochodzi natomiast z e-maila który otryzmałem z "ważnego źródła", podpisany stanowiskiem, imienim i nazwiskiem.

2. podając ten przykład nie chodziło mi o sama sprawę (puszczanie psów w miot) ale o mozliwość udzielenia odpowiedzi z "ważnego źródła" w sprawie interpretacji niejasnego , może lepiej niekompletnego przepisu.
Czytajac odpowiedź ze "źródła" na prosto zadane pytanie dojść należy do wniosku, że
a) regulamin jest napisany na kolanie ( pamietasz pewnie zastrzeżenia do braków w pierwszej wersji regulaminu oraz kolejne poprawki)
b) że "źródło" nie chce zająć jednoznacznego stanowiska, bo konflikt z autorem regulaminu nie jest potrzebny - ot taka polityka.
c) info dla myśliwych- jak czytasz tak robisz i konsekwencje ponosisz sam, a w ogóle to w regulaminie tego nie ma i prawdopodobnie trzeba się domyślać , ze nie wolno'

3. dalej próbujesz coś zinterpretować- to podsunę ci myśl ( niestety jeszcze raz o psach)
przeczytaj najpierw par 29 regulaminu. Zarówno art. 28 jak i 29 są w rozdziale o polowaniach zbiorowych, wiec dotyczą szczególnych rozwiązań - w trakcie wykonywania polowania zbiorowego.

Jak czytamy par 29 to wszystko jest jasne. Więcej - możemy nadać temu paragrafowi tytuł sprawy - "dochodzenie postrzałka w trakcie polowania zbiorowego"

No to do par 28, jak możemy zatutowac ten paragraf? -ano "używanie psa myśliwskiego przez myśliwego na stanowisku podczas polowania zbiorowego"!
Czy per analogia można te zasady użyć do "używania psa przez nagankę"?

Ponieważ te paragrafy dotyczą polowania zbiorowego, to zagladamy wyżej do cześci ogólnej. Rozdział 2 warunki wykonywania polowania. Tam jest już wspominany par 8.1. I tutaj kończe, bo już o tym kiedys było.

No jest jeszcze art z ustawy o lasach, który mówi, że wolno puszczać psa luzem w lesie, jeśłi wiąże sie to z wykonywaniam polowania.
Jak tak to trzeba się zapytać który przepis stoi wyżej, albo czy jedno nie przeczy drugiemu.
Wracając do tematu głównego, mam nadzieje iż po następnej poprawce regulaminu, głosy zostana wziete pod uwagę i Minister jednoznacznie określi i sprawę polowania indywidualnego i zbiorowego ( może psy też cos dostaną) np tak
- wolno polowac tylko indywidualnie albo zbiorowo
- jak indywidyalnie to tylko samotrzeć. Jakikolwiek udział osób trzecich w polowaniu z wyłączeniem dochodzenia postzrałka i czynności transportoqwych jest zakazany,
- polowanie zbiorowe to conajmniej dwóch myśliwych i / lub z udziałem naganki i/lub psów,
- Puszczanie psów luzem w trakcie polowania indywidualnego może odbyć się wyłącznie pod warunkiem.......
- jak wyżej w trakcie zbiorowego...........

Marzenia- no ale idą świeta
pozdrawiam

 
 Polowanie indywidualne czy zbiorowe ?
Autor: CYJANEK 
Data:   20-12-02 18:55

Witam świątecznie !
Serdecznie dziękuję za multum informacji. Wyrazy współczucia dla wszystkich prowadzących polowania zbiorowe. Trzymajmy się mocno i oby się udało. Przepraszam, ale lecę zobaczyć do wanny czy karp nie pływa czasem do góry brzuchem. Pozdrawiam !
Czy spotykacie się w lesie w drugi dzień Świąt ?
Świąteczne Darz Bór

 
 Polowanie indywidualne czy zbiorowe ?
Autor: Andrzej 
Data:   20-12-02 21:57

Koledzy!
Nazywajmy rzeczy po imieniu:
1 myśliwy + naganiacz = KŁUSOWNICTWO
Wesolych Świąt dla wszystkich

 
 Polowanie indywidualne czy zbiorowe ?
Autor: PiotrL 
Data:   21-12-02 15:27

W pełni się zgadzam....
Wesołych Świąt i niech Hubert darzy...

 
 Polowanie indywidualne czy zbiorowe ?
Autor: Piotr Gawlicki 
Data:   21-12-02 21:02

ad Ryszard

1) Żeby podeprzeć się poglądem "ważnego źródła", które podpisuje się stanowiskiem, imieniem i nazwiskiem, to trzeba je ujawnić, albo poinformować, że "źródło" nie życzy sobie ujawniania się, bo to też coś znaczy.

2) Nie mam nic przeciwko takiej interpretacji, bo taką stosuje się od lat. Wolę jednak mieć do czynienia z jednoznacznym tekstem prawa i o takie jego formułowanie mi chodziło. Prawo ma bać sformułowane jasnym przepisem, a nie interpretacją nawet "najważniejszego źródła".

Wszystkiego najlepszego z okazji Świąt.

 
 Polowanie indywidualne czy zbiorowe ?
Autor: PiotrL 
Data:   21-12-02 23:19

Do Ryszarda - proste i jednoznaczne stwierdzenia prawa to chyba nierealne - natomiast w proponowanym brzmieniu juz nie zgodzę się ze stwierdzeniem ..jakikolwiek udział osób trzecich jest zakazany ....
już można dyskutować - jakikolwiek udział w sensie łowieckim / niezbyt szczęśliwe sformułowanie ale nie przychodzi mi do głowy lepsze/ czy np. nie mogę z żoną siedzieć na ambonie / co często razem robimy/ a co np. jak pierwsza wypatrzy zwierzynę i wskaże kierunek. Dlatego uważam to co napisałem wcześniej - zależy to od własnej etyki czy traktowania łowiectwa - bo albo można szukać furtek , albo traktować regulamin ortodoksyjnie. Dzieki temu ja sam będę wiedział czy poluję indywidualnie czy w ramach obowiązujących przepisów staram sobie ułatwić - naganiacz, za chwilę radar czy obserwacja satelitarna w czasie rzeczywistym a najlepiej pole minowe z skaczacymi minami przeciwpiechotnymi - bo nie uszkodzi tuszy
Pozdrawiam

 
 Polowanie indywidualne czy zbiorowe ?
Autor: Ryszard 
Data:   21-12-02 23:22

ad Piotr G

ad1. co do "naszego źródła" to świadomie go nie podaję. Dlaczego nie podaję - ze wstydu a nie z bojaźni.
ad2. nic dodać nic ująć . O to samo mi chodziło.

Ściskam świątecznie

 
 Polowanie indywidualne czy zbiorowe ?
Autor: Wiesław 
Data:   22-12-02 19:51

Cześć
Jak część poprzedników już stwierdziła, tam gdzie jest dwóch to już polowanie zbiorowe. W naszym kole rozwiązano ten problem, w ten sposób, że do kalendarza polowań zbiorowych dodano każdą sobotę i niedzielę jako polowania grupowe - ale uwaga tylko na lisy. Trzeba to oczywiście robić z rozwagą i w łowisku wcześniej zaakceptowanym i przeznaczonym do tych polowań.
Zdrowych i wesołych Świąt i Darz Bór
Wiesław

 
 Polowanie indywidualne czy zbiorowe ?
Autor: MarekM123 
Data:   22-12-02 20:38

Uważam że przepis powinien pomagać człowiekowi i być zrozumiały skoro taki nie jest to żle świadczy o ustawodawcy że go uchwala możliwie sam go nie rozumiejąc, bo co za problem np. napisać że nie można polować z Chartem i by było wszystko czytelne. Świadczy to o analfabetyżmie naszych ustawodawców.

 
 Polowanie indywidualne czy zbiorowe ?
Autor: PiotrL 
Data:   22-12-02 21:10

Do Wiesława - pomysł ciekawy ale jak umocowany w regulaminie polowań? Nie jestem pewny czy taki sposób jest prawidłowy

 
 Polowanie indywidualne czy zbiorowe ?
Autor: Wiesław 
Data:   22-12-02 22:48

Czesc
Wszystko jest ok., jezeli jest to robione z "głową", tzn., zamieszczone w w planach polowań zbiorowych, zgłoszone tam gdzie trzeba no i oczywiscie odpowiedni wpis w książce i odpowiednie sprawozdanie. Wiem, biurokracja okrutna, lecz dotychczasowe ustalenio prawno-regulaminowe tego wymagają. Jak się w przyszłości zmienią , to co innego
pozdrowienia Wiesław

 
 Polowanie indywidualne czy zbiorowe ?
Autor: PiotrL 
Data:   22-12-02 23:48

Czyli czym to się różni od polowania zbiorowego?

 
 Polowanie indywidualne czy zbiorowe ?
Autor: Ryszard 
Data:   23-12-02 00:58

ad PiotrL
oczywiście , że zgoda.
1. nie mam nic przeciwko "udziałowi" osób trzecich - nazywa to sie osoba towarzysząca.
2. Jakby nie było, to ta trzecia osoba zawsze uczestniczy w polowaniu ( np chodząc po lesie i sprawdzając tropy - tropienie=polowanie), tylko z tego nic nie wynika nie widze potrzeby zakazu, a jak jeszcze potrzeba dochodzic postrzałka, wypatroszyc czy pomóc załadowac to tym lepiej żeby była. Pod warunkiem, że osoba ta w żaden sposób nie nagania zwierzyny.

A teraz wracając do meritum sprawy. Sposób zadania pytania przez Cyjanka wprowadził wszystkich w błąd -
przypomne podstawy

ustawa:
art 4 ust 2 pkt 1 - polowanie oznacza: tropienie, strzelanie z myśliwskiej broni palnej.
art 4 ust 3 - kłusownictwo oznacza działanie zmierzające do wejścia w posiadanie zwierzyny w sposób nie będący polowaniem albo z naruszeniem warunków dopuszczalności polowania

regulamin:
par 4 pkt 5 NAGANIACZ - rozumie się przez to UCZESTNIKA POLOWANIA, którego zadaniem jest naganianie zwierzyny,
par 4 pkt 6 NAGANKA - rozumie sie przez to GRUPĘ naganiaczy współpracujących ze sobą
rozdział 2 - warunki wykonywania polowania
par 8 pkt 1 - przy wykonywaniu polowania należy stosować następujące zasady; polowanie z(..) NAGANKĄ może odbywać się w okresie od 1.10 (..) do 15.01 (..)
par 8 pkt 7 - polowanie na zajace może odbywać się wyłącznie jako polowanie zbiorowe, przez NAGANIANIE (brak definicji, jest natomiast definicja "pędzenie") zwierzyny przez NAGANKĘ w kierunku co najmniej 6 myśliwych.
Rozdział 4 Polowanie zbiorowe
par 15 pkt 1 -polowanie zbiorowe jest wykonywane z udziałem co najmniej dwóch MYŚLIWYCH, ZORGANIZOWANE prze dzierżawcę (..) i PROWADZONE przez wyznaczonego prze dzierżawcę lub zarządcę obwodu MYŚLIWEGO (..)
Rozdział 6 przepisy o zachowaniu bezpieczenstwa na polowaniach
par 48 - jeżeli w polowaniu na dziki NAGANKĘ stanowi jeden lub dwóch MYŚLIWYCH , podkładających psy (......),prowadzący polowanie może zezwolić (..)

Po zestawieniu tych przepisów wychodzą nowe sprawy, np par 15 plus par 48 gra, ale co z definicją NAGANKI ? (par 4 naganka = grupa, a par 48 naganka na dziki może = jeden)

Jednakże to nie zmienia faktu, że
1. polowanie myśliwy plus jedna osoba naganiająca to kłusownictwo.( ani to indywidualne ani zbiorowe)
2. myśliwy plus myśliwy jako naganiacz to polowanie dozwolone , ALE:
pod pewnymi warunkami, spelnionymi łącznie:
a) tylko na dziki
b) tylko jeśli ten drugi podkłada psy
c) tylko gdy jest to polowanie zbiorowe, czyli zorganizowane przez zarząd, i jeden z myśliwych będzie wyznaczony jako prowadzący (odpowiedzialny) z pełną dokumentacją itp.

Jak widac zające moga spać spokojnie.

Podobno jest gruba książka T.Mullera Prawo łowieckie z komentarzem - jak znajde to sobie poczytam.

Tym kończę moje anse ws zbiorowych "bo dyć takowych u mnie jak na lekarstwo"

pozdrawiam

 
 Polowanie indywidualne czy zbiorowe ?
Autor: Piotr Gawlicki 
Data:   23-12-02 09:47

Niczym.

 
 Polowanie indywidualne czy zbiorowe ?
Autor: PiotrL 
Data:   24-12-02 11:13

Do Ryszarda - Twoja wypowiedź w sposób jasny i bezdyskusyjny załatwia problem.
Pozdrawiam

 
 Polowanie indywidualne czy zbiorowe ?
Autor: szyszka 
Data:   08-01-03 08:59

Ja też bym się zgodził, gdyby nie to "samotrzeć". Ni w pięć, ni w dziesięć! Tak bywa, gdy forma staje się najważniejsza.

 
 Polowanie indywidualne czy zbiorowe ?
Autor: Piotr Waślicki 
Data:   08-01-03 12:09

polowanie pędzeniami jednego myśliwego z naganiaczem/pomocnikiem/
zakwalifikowałbym do polowania zbiorowego nielegalnego.Obecne przepisy nie pozwalają na polowania zbiorowe za wiedzą i zgodą Zarządu koła, tak jak było to dawniej ale muszą być zorganizowane przez Zarząd z kilkoma jeszcze warunkami opisanymi w rozporządzeniu o wykonywaniu polowania - o czym wcześniej tu była mowa.
Uwaga do komentarza Piotra G. z postu z dnia 20.12.02:
na polowaniu na zwierznę grubą i zające przepis o trzymaniu psa na otoku dotyczy zabierania psa na stanowisko a nie udziału psa w polowaniach.
pozdrawiam
Piotr Waślicki

 
 Polowanie indywidualne czy zbiorowe ?
Autor: Piotr Gawlicki 
Data:   08-01-03 12:46

ad) Piotr W.
Oczywiście, że tak, ale tym przykładem chciałem pokazać "niechlujstwo" tego aktu prawnego, który jednoznacznie stwierdza, ża .." Na polowaniu na zwierzynę grubą i zające ....pies powinien być trzymany na otoku"... (nie ma mowy, że na stanowisku), a brak jest jasnego zapisu, że pies na polowaniu zbiorowym służy tropieniu i płoszeniu zwierzyny w pędzonym miocie, chociaż każda z pozostałych czynności z psem jest tam opisana.
Poza tym zwrot "powinien" nie jest dostatecznie rygorystyczny i pies bez otoku na stanowisku, nie bedzie wielkim wykroczeniem, chociaż jego zrywanie się za biegnącymi zającami może być niebezpieczne.

 
 Polowanie indywidualne czy zbiorowe ?
Autor: Piotr Waślicki 
Data:   08-01-03 13:30

ad. Piotr G.
cały paragraf 28 został skonstruowany z myślą o możliwości zabierania na stanowisko psów i zapisy są celowe.Zarówno ten o pokazaniu wszysykim myśliwym psów przed polowaniem jak i o trzymaniu psa na otoku jak i o dochodzeniu postrzałka przez psa po zakończeniu pędzenia.Całkowicie zgadzam się, że rozporządzenie zostało napisane wyjątkowo niestarannie i prawdopodobnie przez osoby mało kompetentne.Ale tak samo mamy niestaranny statut ramowy koła gdzie ani słowa nie ma o funduszach i majątku oraz sposobie ich nabywania i zbywania pomimo,że statut PZŁ do tego wyraźnie zobowiązuje; tak samo niestarannie sformułowana jest uchwała NRŁ o rozstrzyganiu spornych strzałów/ notabene jest to materia rozporządzenia/, gdzie zapomniano o czymś takim jak prawo pierwszeństwa strzału itd. itd. Przykładów można mnożyć do znudzenia.
Świata nie naprawimy .
Darz Bór w nowym 2003 r
Piotr Waślicki

 
 Polowanie indywidualne czy zbiorowe ?
Autor: Piotr Gawlicki 
Data:   08-01-03 13:40

Zgadzam się całkowicie.
Statut ramowy to wyjątkowy bubel, którego wstydziłem się postawić pod obrady WZ i napisałem statut całkowicie od podstaw, który następnie przyjęto w moim kole i poprzez ZO rozpropagowano wśród kół okręgu gdańskiego. Statut ten w wersji oryginalnej, bez zmian wprowadzonych po przyjęciu nowego statutu PZŁ, dostępny jest w serwisie pod www.lowiecki.pl/statut_gdansk.zip.
Darz Bór

 
 Polowanie indywidualne czy zbiorowe ?
Autor: Piotr Waślicki 
Data:   08-01-03 13:50

Statut swojego koła też napisałem "od podstaw" i został zarejestrowany bez zmian. Wyjaśniać tylko musiałem co znaczą większości głosów obecnych a co oddanych bo nie wszyscy to rozumieli.
pozdrawiam
Piotr Waślicki

 Nowy temat  |  Spis tematów  |  Przejdź do wątku  |  Wyświetlaj drzewo  |  Szukaj  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek