strona główna forum dyskusyjne
Pytał: myśliwy
Data: 09/04/2013
Publikacja: 10/04/2013
Pytanie: Zrozumiałe jest, że prowadzący polowanie na odprawie ogłasza: Pierwszy strzał np. do jelenia byka ale czy członek ZK na odprawie przed polowaniem zbiorowym może ogłosić że: Do jelenia byka strzela myśliwy który wylosuje nr 5 do cielęcia myśliwy z nr 10 a np. do ostatniego dzika z nr 15. Jak się to ma do zasady równości wszystkich członków koła?

Odpowiedź:
Rozumiem, że problem powstał, kiedy do odstrzału w planie został tylko jeden byk, jedno cielę i jeden dzik. Zarząd zobowiązany jest skutecznie zabezpieczyć się przed przekroczeniem planu, a jak to zrobić to już sam musi zdecydować. Dobrze, gdyby stosowana zasada był przyjęta na WZ, bo wtedy zaakceptuje ją w głosowaniu większość członków koła.

Losowanie gwarantuje zasadę równości członków koła, bo każdy ma szansę wylosować wskazane numery. Gdybym miał wymyślić system oparty na takim jak w pytaniu losowaniu, to uzupełniłbym go o prawo strzału do określonej zwierzyny nie tylko myśliwego, który wylosował kartkę nr np. 5, ale również jego sąsiadów na stanowiskach, tych bezpośrednich z lewej i prawej, albo nawet po dwóch, jeżeli widzą się wzajemnie. Wówczas po strzale któregoś z nich do określonej zwierzyny nikt inny z upoważnionych strzelać do niej nie może.

Szukaj   |   Ochrona prywatności   |   Webmaster
P&H Limited Sp. z o.o.