strona główna forum dyskusyjne


























Pytał: Andrzej Jaworski
Data: 03/01/2003
Publikacja: niepublikowane
Pytanie: Czy na polowaniu zbiorowym prowadzący polowanie ma prawo zobowiązać myśliwych do łamania broni, czy też odprowadzania zamka i czy muszę się z tym zgodzić pomimo jednoznacznego zapisu w zasadach wykonywania polowania, w których pisze się o "zaleca się"? Jak się zachować na polowaniu? Niejednokrotnie są naprawdę złe warunki pogodowe, a poza tym nie jest to fizjologiczna pozycja dla broni.

Odpowiedź:
Rozporządzenie dot. szczegółowych zasad i warunków wykonywania polowania mówi jedynie o rozładowaniu broni, a nie wspomina o jej złamaniu pomiędzy pędzeniami i nie ma nawet w nim takiego zalecenia.

Z drugiej jednak strony § 33. ust.1 tego rozporządzenia zarządza, że ...."Podczas polowania uczestnicy polowania powinni podporządkować się poleceniom prowadzącego polowanie"....

Noszenie broni łamanej jest zwyczajem spotykanym na strzelnicach, gdzie odpowiednie regulaminy nakazują pokazywanie pustych luf po zakończeniu strzelania. Zwyczaj ten przenoszony jest do polowań zbiorowych w niektórych kołach i nie widzę w tym nic zdrożnego. Jeżeli prowadzący polowanie podjął taką decyzję, to musi być ona wykonana bez dyskusji.

Szukaj   |   Ochrona prywatności   |   Webmaster
Copyright(c) 2001-2018 P&H Limited Sp. z o.o.