strona główna forum dyskusyjne


Pytał: Kamil Osowski
Data: 08/11/2005
Publikacja: 18/11/2005
Pytanie: Jak należy interpretować zapis o krotności lunety na polowaniu zbiorowym ..."luneta ma ustaloną krotność nie większą niż trzy".... Czy można polować na zbiorówce z lunetą 1,5-6 nastawioną na 3?


Odpowiedź:
Rozumiem, że problemem jest interpretacja słowa "ustalona krotność". Jak zwykle byle jakie pisanie aktu prawnego przynosi szkody osobom, które to prawo mają stosować. Słowo "ustalona" sugeruje, że ktoś ją ustala, a więc albo producent, albo polujacy myśliwy.
Gdyby miał to byc producent, to przepis mówiłby o lunecie, nie pozwającej na inną krotność obrazu niż trzy. Na zdrowy rozum, nie można więc tego sformułowania interpretować, że luneta nie może mieć możliwości ustawienia większej lub mniejszej krotności. W związku z tym, pozostaje interpretować ten zapis, że myśliwy mający możliwość regulowania krotności, nie może jej ustalić na więcej nić trzy. Jest to jedyna logiczna interpretacja.

Tak wiec wszystkie lunety, które pozwalają ustawić krotność na minimum 3 lub mniej, mogą być używane na polowaniu zbiorowym, ale należy zwrócić uwagę, że to dopiero prowadzący polowanie dopuszcza na polowaniui zbiorowym broń z optyką, ma więc możliwość sprawdzenia, czy osoby, którym taka zgodę będzie chciał wydać, posiadają lunet pozwalające ustawić krotność na trzy lub mniej.

Można więc jak najbardziej polować z lunetą 1,5-6 na plowaniu zbiorowym, z ustawieniem nie większym niż na 3.

Szukaj   |   Ochrona prywatności   |   Webmaster
Copyright(c) 2001-2018 P&H Limited Sp. z o.o.