strona główna forum dyskusyjne


























Pytał: Andrzej Janicki
Data: 26/03/2006
Publikacja: 11/04/2006
Pytanie: Czy łowczy w może rozsyłać pisma do członków koła powołując się na § 8 punkt 2 regulaminu polowań, wzywając do natychmiastowego dostarczenia aktualnego zaświadczenia o dokonaniu przestrzelania broni kulowej grożąc sankcjami?

Odpowiedź:
Takie pismo mogłoby wynikać tylko ze stanowiska WZ, ewentualnie zarządu, ale nigdy samego łowczego. Obowiązek wynikajacy z § 8 punkt 2 rozporządzenia o warunkach wykonywania polowania jest obowiązkiem myśliwego, nie podlegającym kontroli sam w sobie, więc łowczy nie może zaświadczeń o przystrzelaniu żądać.

Jednak gdyby WZ koła ustaliło (ewentualnie zarząd, ale nie do końca byłoby to prawidłowe), że odstrzały wydawane są tylko osobom posiadającym broń przystrzelaną podczas strzelań organizowanych przez koło, albo mających zaświadczenia instruktora strzelectwa o przystrzelaniu, to taka uchwała byłaby obowiązująca w kole i zarząd, czy też sam łowczy mogliby ją egzekwować. Sankcją mogłoby być tylko nie udzielenie odstrzału lub nie dopuszczenie do polowań zbiorowych, bo jak ktoś nie chce polować, to nie można go zmuszać do przystrzelania broni, tak jak nie można byłoby zmusić myśliwego do kupna broni, jeżeli dotychczasową sprzedał i jest dalej członkiem koła.

Szukaj   |   Ochrona prywatności   |   Webmaster
Copyright(c) 2001-2018 P&H Limited Sp. z o.o.