strona główna forum dyskusyjne
Pytał: ?
Data: 28/07/2006
Publikacja: 31/07/2006
Pytanie: Postępowanie przeciwko myśliwego miało miejsce gdy obowiązywała stara ustawa Prawo Łowieckie i zakończyło się wykluczeniem z PZŁ. Czy w tej sprawie można teraz odwołać się do sądu powszechnego?

Odpowiedź:
Jeżeli postępowanie wewnątrzorganizacyjne związane z wykluczeniem zakończyło się po dniu 18 sierpnia 2004 r., tj. po dniu wejścia w życie nowelizacji ustawy łowieckiej, to odwołanie się do sądu powszechnego jest jak najbardziej możliwe. Pozew składa się sądzie okręgowym, wydział cywilny, wnosząc o uchylenie uchwały wykluczającej z PZŁ lub o ustalenie, że wykluczenie nie nastąpiło. Piszę specjalnie o dwóch różnych rodzajach pozwu, bo zdarzało się, że jedne sądy oddalały powództwo twierdząc, że nie są właściwe dla powództwa o uchylenie uchwały, bo trzeba wystąpić o ustalenie ich nieważności, a znowu inne nie chciały zajmować się ustaleniem nieważności, twierdząc, że takie powództwo, powinno dotyczyć uchylenia uchwały organu PZŁ lub koła. Sądy nie wypracowały tu jednolitego orzecznictwa. Czas na odwołanie się do sądu jest dość długi, bo chyba traktowany jest na zasadach ogólnych, a te przewidują 10 lat na złożenie pozwu.

W związku z powyższymi wątpliwościami sadów, lepiej jest składać powództwo samemu, bez podpisu pod nim adwokata, a tego wziąć dopiero na pierwszą lub drugą rozprawę, choć oczywiście adwokat może przygotować pozew. Dzieki temu, sąd musi rozpytać dokładnie powoda o co mu chodzi i ewentualnie zasugerować mu zmodyfikowanie żądań pozwu. Jeżeli pozew podpisze adwokat, sąd jest zwolniony od wyjaśniania spraw prawnych stronie i łatwiej może odrzucić pozew, jeżeli uzna pozew za niewłaściwy.

Jeżeli postępowanie w PZŁ zakończyło się po 18 sierpnia 2004 r. to można również spróbować złożyć pozew do sądu, ale tu nie mam pewności, jak sąd podejdzie do takiego pozwu. Najwyżej utraci się koszt wpisu, który nie jest taki duży.

Szukaj   |   Ochrona prywatności   |   Webmaster
P&H Limited Sp. z o.o.