strona główna forum dyskusyjne



























Autor: ralesTytuł: W pustyni i w puszczy jeszcze raz.
Dział: zwierzynaData: 02-03-2017

Choć tym razem tylko "w puszczy". Cejlońskiej. Znajoma jest chiropterologiem, nawiązała kontakty z zoologami ze Sri Lanki (= Cejlonu). Zimą oni przylecieli do Szwecji, po raz pierwszy w życiu zobaczyli śnieg, upolowali łosia łopatacza 10-taka, i teraz odwzajemnili się zaproszeniem do siebie na wyspę. Dostaliśmy oficjalne zezwolenie na swobodne poruszanie się po 4 parkach narodowych. Swobodne tj poza ścieżkami, również na obszarach wyłączonych z ruchu turystycznego. Spotkań ze zwierzyną i ptactwem było mnóstwo, 2-3x na godzinę z gatunkami kojarzącymi się europejskim myśliwym z łowami: 4 gatunkami jeleni, kanczylami, dzikami, drapieżnymi kotami, szakalami, słoniami, krokodylami, bażantami, pawiami itd. A prawie bez przerwy w polu widzenia były gatunki z naszego punktu widzenia niezupełnie myśliwskimi, np małpami. I jak zwykle padały pytania o płynną granicę między łowiectwem a zbieractwem - o ile łapanie małych jaszczurek to zbieractwo, to waran bengalski mający ponad 150 cm długości to zdecydowanie łowy, ponoć bardziej niebezpieczne niż na krokodyle tej samej długości. Niestety zdjęć niewiele: czas spędziłem w tropikalnych lasach deszczowych o bardzo dużej wilgotności: prawie bez przerwy mgła i przelewające się powyżej chmury, a zawsze po godz 14 ulewa. Dlatego mój niewodoodporny fotoaparat był szczelnie zapakowany w folię, i dość rzadko udawało mi się go w porę wyjąć. Zdjęcia będę wrzucał stopniowo, w miarę ich przeglądania.

Zdjęcie 1.
Sambar cejloński, największy jeleń Azji południowej i południowo-wschodniej. Byki ważą do 300 kg, ale dojrzałe poroże to zawsze  szóstak. Zdjęcie 2.
Sambar cejloński, największy jeleń Azji południowej i południowo-wschodniej. Byki ważą do 300 kg, ale dojrzałe poroże to zawsze  szóstak.
Specjalnie dla MP: to ten sam byk co na zdjęciu nr 1, tu wyraźniej widać, że to szóstak :-) Zdjęcie 3. Sambar cejloński, największy jeleń Azji południowej i południowo-wschodniej. Byki ważą do 300 kg, ale dojrzałe poroże to zawsze szóstak. Specjalnie dla MP: to ten sam byk co na zdjęciu nr 1, tu wyraźniej widać, że to szóstak :-) Zdjęcie 4. Sambar cejloński, największy jeleń Azji południowej i południowo-wschodniej. Byki ważą do 300 kg, ale dojrzałe poroże to zawsze szóstak. Specjalnie dla MP: to ten sam byk co na zdjęciu nr 1, tu wyraźniej widać, że to szóstak :-) Zdjęcie 5. Sambar cejloński, największy jeleń Azji południowej i południowo-wschodniej. Byki ważą do 300 kg, ale dojrzałe poroże to zawsze szóstak.
Zdjęcie 6. Sambar cejloński, największy jeleń Azji południowej i południowo-wschodniej. Byki ważą do 300 kg, ale dojrzałe poroże to zawsze szóstak. Zdjęcie 7. Sambar cejloński, największy jeleń Azji południowej i południowo-wschodniej. Byki ważą do 300 kg, ale dojrzałe poroże to zawsze szóstak. Zdjęcie 8. Sambar cejloński, największy jeleń Azji południowej i południowo-wschodniej. Zdjęcie 9. Sambar cejloński, największy jeleń Azji południowej i południowo-wschodniej. Zdjęcie 10. Sambar cejloński, największy jeleń Azji południowej i południowo-wschodniej.
Zdjęcie 11.
Sambar cejloński, największy jeleń Azji południowej i południowo-wschodniej. Byki ważą do 300 kg, ale dojrzałe poroże to zawsze  szóstak. Byłem dobrze zamaskowany, byk mnie nie zoczył, ale coś mu się nie podobało, i stroił miny :-) Zdjęcie 12. Sambar cejloński, największy jeleń Azji południowej i południowo-wschodniej. Byki ważą do 300 kg, ale dojrzałe poroże to zawsze szóstak. Byłem dobrze zamaskowany, byk mnie nie zoczył, ale coś mu się nie podobało, i stroił miny :-) Zdjęcie 13. Sambar cejloński, największy jeleń Azji południowej i południowo-wschodniej. Byki ważą do 300 kg, ale dojrzałe poroże to zawsze szóstak. Byłem dobrze zamaskowany, byk mnie nie zoczył, ale coś mu się nie podobało, i stroił miny :-) Zdjęcie 14. Sambar cejloński, największy jeleń Azji południowej i południowo-wschodniej. Zdjęcie 15. Nie mogliśmy wywieźć znajdywanych zrzutów, więc ich nie podnosiliśmy. Ale gdy znaleźliśmy taki wieniec myłkusa-wielotykowca, to przynieśliśmy go do schroniska. z żalem trzeba było go tam zostawić - nie udało się nam uzyskać dokumentów uprawniających wywóz :-(
Zdjęcie 16. Sambar cejloński, największy jeleń Azji południowej i południowo-wschodniej. Zdjecie 17. Dżungla mglista - najbardziej deszczowy z tropikalnych lasów deszczowych. Prawie bez przerwy mgły, i codziennie lało w godzinach 14-18. Dlatego tylko z rzadka wyjmowałem fotoaparat, dlatego niewiele zdjęć zwierzyny. Zdjęcie 18. Dżungla mglista - najbardziej deszczowy z tropikalnych lasów deszczowych. Prawie bez przerwy mgły, i codziennie lało w godzinach 14-18. Dlatego tylko z rzadka wyjmowałem fotoaparat, dlatego niewiele zdjęć zwierzyny. Zdjęcie 19. Z rzadka rozchmurzało się, i wówczas mogłem fotografować zarówno przyrodę, jak i bardziej odległe widoki gór Sri Lanki, tzw Highland. Zdjęcie 20. To nie palmy, lecz bardzo archaiczne paprocie drzewiaste. Typowa rośliność w dżungli mglistej. Podobne rosły ongiś w Polsce, powstał z nich węgiel.
Zdjęcie 21. To nie palmy, lecz bardzo archaiczne paprocie drzewiaste. Typowa rośliność w dżungli mglistej. Podobne rosły ongiś w Polsce, powstał z nich węgiel. Zdjęcie 22. To nie palmy, lecz bardzo archaiczne paprocie drzewiaste. Typowa roślinność w dżungli mglistej. Podobne rosły ongiś w Polsce, powstał z nich węgiel. Zdjęcie 23. To nie palmy, lecz bardzo archaiczne paprocie drzewiaste. Typowa roślinność w dżungli mglistej. Podobne rosły ongiś w Polsce, powstał z nich węgiel. Zdjęcie 24. Tropy pawia - niby nic szczególnego w dżungli, ale te są wypukłe!! Paw idąc po wysychającym mule na brzegu rzeki zostawił swoje tropy ubijając nieco muł, następnie gdy słońce wysuszyło powierzchnię - wiatr wywiał nieubity muł zostawiając ten twardszy czyli ubity ciekami ciężkiego koguta. Zdjęcie 25. Wiewiórki w dżungli mają baaardzo długie kity, i nigdy nie widziałem, aby nosiły je jak nasze, tj zagięte na kształt litery S.
Zdjęcie 26. Dżungla mglista na Cejlonie. Zdjęcie 27. Termitiera - widać otwory wentylacyjne - to całkiem sprytne zwierzęta. Zdjęcie 28. Termitiera - widać otwory wentylacyjne - to całkiem sprytne zwierzęta. Zdjęcie 29. Dżunglowe dzwoneczki. Zdjęcie 30. Dżunglowe dzwoneczki.
Zdjęcie 31. Bochenkowiec. Owoce są wielkie - dużo większe od ludzkiej głowy, i jadalne. Zdjęcie 32. Papaje. Bardzo lubią je małpy wszystkich gatunków, dlatego te liczniejsze gatunki są strzelane jako szkodniki. Zdjęcie 33. Kakaowiec. Też jest zżerany przez rozmaitą zwierzynę. Zdjęcie 34. Do niedawna całość ptactwa była ptactwem łownym, zarówno w Europie jak i np na Cejlonie. Zdjęcie 35. 
Obecnie wszystkie gady na Cejlonie są chronione, ale jak to było kiedyś? Małe jaszczurki, jak gekon - to zbieractwo. Pozyskanie warana wielkości lisa - a są też i 2x większe, to zdecydowanie łowiectwo - są ponoć groźniejsze od krokodyli tych samych rozmiarów. A smok-bazyliszek? Próbował mnie zahipnotyzować swoim wzrokiem bazyliszka :-)
Zdjęcie 36. Obecnie wszystkie gady na Cejlonie są chronione, ale jak to było kiedyś? Małe jaszczurki, jak gekon - to zbieractwo. Pozyskanie warana wielkości lisa - a są też i 2x większe, to zdecydowanie łowiectwo - są ponoć groźniejsze od krokodyli tych samych rozmiarów. A smok-bazyliszek? Próbował mnie zahipnotyzować swoim wzrokiem bazyliszka :-) Zdjęcie 37. Obecnie wszystkie gady na Cejlonie są chronione, ale jak to było kiedyś? Małe jaszczurki, jak gekon - to zbieractwo. Pozyskanie warana wielkości lisa - a są też i 2x większe, to zdecydowanie łowiectwo - są ponoć groźniejsze od krokodyli tych samych rozmiarów. A smok-bazyliszek? Próbował mnie zahipnotyzować swoim wzrokiem bazyliszka :-) Zdjęcie 38. Dżunglowe ślimaki bywają bajecznie kolorowe, i większe od pięści. Liście też bywają ogromne, bananowiec ma liście na 4 metry długie. Ale i ten ślimaczek jest wielkości winniczka, i liść wielkości łopianowego. Zdjęcie 39. Niektórzy mają dłuugie ogonki. Ale tutejsze jaszczurki nie tracą ogonów podczas ataku drapieżnika - wręcz przeciwnie, walczą przy jego użyciu bijąc jak batem. Zdjęcie 40. Niektórzy mają dłuugie ogonki. Ale tutejsze jaszczurki nie tracą ogonów podczas ataku drapieżnika - wręcz przeciwnie, walczą przy jego użyciu bijąc jak batem.
Zdjęcie 41. W dżungli nawet pnie są kolczaste.. Zdjęcie 42.
Cejloński sromotnik bezwstydny. Jest ich tu kilka gatunków, wszystkie żywo kolorowe, i żaden nie śmierdzi. A nawet mają miłe, kwiatowo-owocowo-landrynkowe zapachy. Zdjęcie 43.
Park Narodowy Równin Hortona: niżej na glebie przepuszczającej wodę rośnie step, wyżej na glebie nasiąkliwej Dżungla mglista. Zdjecie 44.
Czapla biała. Z żółtym dziobem. A w dziobie jedzonko. Zdjęcie 45. Czapla biała. Z żółtym dziobem.
Zdjęcie 46. Czapla nadobna - o połowę mniejsza od czapli białej, i dziób ma ciemny. Zdjęcie 47. Pokrzewki na całym świecie mają takie same sylwetki, choć różnią się upierzeniem. Zdjęcie 48. Muchołówka, podobna do europejskiej muchołówki żałobnej. Zdjęcie 49. Czapla jawańska. Zdjęcie 50.
Drzewo kitul. Jego owoce fermentują jeszcze rosnąc, i z tego powodu są bardzo cenione zarówno przez ludzi, do wyrobu napoi wyskokowych, jak i przez ptactwo i zwierzęta. Słynne pijane cejlońskie kury - bliscy krewni kura Bankiva - to kuraki po spożyciu tychże owoców, już po opadnięciu na ziemię. Bywają tak zaprawione, że można je złapać rękoma.. Mimo tego i wielu drapieżników wokół nie wyginęły.
Zdjęcie 51. Dziki cynamon - jedyna roślina przyprawowa bez wątpienia pochodząca z Cejlonu. Powszechnie uprawiana, wraz z setką innych gatunków nie tylko przypraw, lecz i upraw bardziej podobnych do naszych. Zdjęcie 52. Pliszki cejlońskie mają cechy zarówno naszej pliszki siwej, jak i żółtej oraz górskiej jednocześnie. Zdjęcie 53. W dżungli, oprócz licznych kłujących i parzących roślin, jest mnóstwo drobnych zwierząt bywających niemiłymi. Przede wszystkim komary. Ale nie tylko, bo również pszczoły. To gniazdo na przewieszonej skale widać z daleka, ale... Zdjęcie 54. W dżungli, oprócz licznych kłujących i parzących roślin, jest mnóstwo drobnych zwierząt bywających niemiłymi. Przede wszystkim komary. Ale nie tylko, bo również pszczoły. Gniazda na przewieszonej skale widać z daleka, ale... Niektóre są ukryte w szczelinach skalnych - ta rurka podobna do korzenia - aż chciałoby się go przytrzymać - to wylot potężnego ula ukrytego w skale.. Zdjęcie 55. W dżungli, oprócz licznych kłujących i parzących roślin, jest mnóstwo drobnych zwierząt bywających niemiłymi. Przede wszystkim komary. Ale nie tylko, bo również pszczoły. Gniazda na przewieszonej skale widać z daleka, ale... Niektóre są ukryte w szczelinach skalnych - ta rurka podobna do korzenia - aż chciałoby się go przytrzymać - to wylot potężnego ula ukrytego w skale..
Zdjęcie 56. Cejlońska ambona Nieco różni się od polskich, nie tylko z powodu tropikalnego klimatu. Służy ona przede wszystkim do łowienia ryb, zarówno wędką jak i harpunem i łukiem. Przy okazji niejako strzela się z niej ptactwo morskie z łuków, i łowi mewy a niekiedy albatrosy na wędkę. Podczas odpływu osadza się belkę w dnie morskim, a następnie łowi ryby i ptactwo podczas przypływu, gdy wody będzie 2-3 metry. I taka ciekawostka: w miejscach turystycznych takich ambon jest dużo, siedzą na nich wędkarze/myśliwi, łowią ryby - nawet gdy ich nie ma - bo przede wszystkim ich krewni 'łowią' opłaty od turystów za fotografowanie :-) Zdjęcie 57. Muszle trytona to najlepsze wabiki na jelenie. Ale: ta jest trochę za mała - ma tylko jakieś 18 cm długości, w dodatku zajęta przez raka-pustelnika, i - przede wszystkim - nie można ich wwozić na teren EU.. Zdjęcie 58. Muszle trytona to najlepsze wabiki na jelenie. Ale: ta jest trochę za mała - ma tylko jakieś 18 cm długości, w dodatku zajęta przez raka-pustelnika, i - przede wszystkim - nie można ich wwozić na teren EU.. Zdjęcie 59. Po 2 tygodniach w deszczowych dżunglach w górskich parkach narodowych 2 dni odpoczynku nad oceanem ;-) z 'rybką' w garści. Po wypiciu mleka lub wody kokosowej (zależnie od dojrzałości orzecha) do środka wlewa się arak lub wino palmowe. Zdjęcie 60. Młodziutki żółw oliwkowy. Przed chwilą wykluł się z jaja, i teraz zaiwania do oceanu. Wszystko poszło tak szybko, że zanim wyjąłem z plecaka-horolezki fotoaparat, to z 80-90 żółwików zdążyło zniknąć w falach, uwieczniłem tylko tego marudera. Rozkopaliśmy pozostałość gniazda - w norze zostały się dwa jaja niezalężone, i jedno z martwych zarodkiem, na prawie setkę złożonych. Żółw oliwkowy jest najmniejszym i jednocześnie najliczniejszym żółwiem morskim, nadal podlega limitowanym polowaniom i zbieraniu jaj.
Zdjęcie 61. Ale zdecydowanie więcej widzieliśmy żółwi lądowych - tyle, że to był raczej cel zbieractwa niż łowiectwa. Zdjęcie 62. Ale zdecydowanie więcej widzieliśmy żółwi lądowych - tyle, że to był raczej cel zbieractwa niż łowiectwa. Zdjęcie 63. To zdjęcie najlepiej pokazuje, jak szybki jest wzrost roślin w strefach deszczowych w tropikach: plantacja kauczuku założona w 2009, czyli 8 lat temu, drzewa mają już do 15 metrów, i od 2 lat są ponacinane w celu ściągania lateksu. Wiele upraw rolnych określanych w prawie calym świecie jako jednoroczne daje plony 4x w roku.. Zdjęcie 64. A oto kauczukowiec w dżungli. Nie znam wieku tego drzewa, ale na pewno dużo starsze od plantacji doświadczalnej na wcześniejszym zdjęciu. Nacięty pień, ścieka lateks. Dzięki temu lateksowi kauczukowce są odporne na szkody łowieckie - prawie nikt nie jest w stanie ich jeść. Zdjęcie 65. A oto kauczukowiec w dżungli. Nie znam wieku tego drzewa, ale na pewno dużo starsze od plantacji doświadczalnej na wcześniejszym zdjęciu. Nacięty pień, ścieka lateks. Dzięki temu lateksowi kauczukowce są odporne na szkody łowieckie - prawie nikt nie jest w stanie ich jeść.
Zdjęcie 66. Czapla rafowa, powszechna w Azji południowo-wschodniej. Na zdjęciu wyszła nieco ciemniejsza, niż w rzeczywistości, jest ona bardziej niebieskawa. Zdjęcie 67. Czapla rafowa, powszechna w Azji południowo-wschodniej. Na zdjęciu wyszła nieco ciemniejsza, niż w rzeczywistości, jest ona bardziej niebieskawa. Zdjęcie 68. A jeśli już jakaś jaszczurka ma ogon krótszy od reszty ciała, to sama jest bardziej pękata niż nasze Europejskie zwinki czy żyworódki. Zdjęcie 69.
Mundżak cejloński - odmiana geograficzna mundżaka indyjskiego. Nie widać kłów, za to widać całkiem niezłe jak na ten gatunek poroże. Żeruje na wschodzącym ryżu górskim, zwanym też ryżem suchym - rośnie jak zboża w Polsce, sieje się go na polu, i nie wymaga on sadzenia pojedynczych siewek w błocie. Lepszego zdjęcia nie mam - bo albo spotykałem je po ciemku, albo w gąszczu. Tylko tej jeden wyszedł za widoku na zasiewy. Kur Bankiva, przodek kury domowej. Dżungla Andamańska.
Kur Bankiva, przodek kury domowej. Dżungla Andamańska. Kur Bankiva, przodek kury domowej. Dżungla Andamańska. Kur Bankiva, przodek kury domowej. Dżungla Andamańska. Kur Bankiva, przodek kury domowej. Dżungla Andamańska. Dzioborożec. Samiec zamurowuje samicę w dziupli i karmi ją przez mały otwór. Świetne zabezpieczenie przed większością drapieżników.
Nawet w sklepie ze 'świątkami' są figurki świętych dla tubylców kurów Bankiva. Nawet w sklepie ze 'świątkami' są figurki świętych dla tubylców kurów Bankiva. Banan z góry. Czapla namorzynowa zwana też zielonkawą. Malutka, wielkości gołębia. Czapla namorzynowa zwana też zielonkawą. Malutka, wielkości gołębia.
Czapla namorzynowa zwana też zielonkawą. Malutka, wielkości gołębia.
Banan. Ulubiony żer tutejszych dzików. Dżunglowe kwiatki. Dżunglowe kwiatki.

Wróć do wyboru galeriiWróć do wszystkich galerii działu zwierzyna


Szukaj   |   Ochrona prywatności   |   Webmaster
P&H Limited Sp. z o.o.