strona główna forum dyskusyjne



























Autor: ralesTytuł: Szwedzka tajga część IV
Dział: inneData: 19-12-2017

Jako że wcześniejsza galeria się przepełniła - zakładam kolejną.

Bernikla kanadyjska. Od ustąpienia epoki lodowcowej zalatywały niekiedy do Europy, ale nie zdołały założyć stałej populacji. Dopiero w latach 1940-44 pewien szwedzki profesor ornitolog co roku sprowadzał z Kanady duży transport tych bernikli i po odchowaniu w wolierach introdukował w Skanii. Jakoś Szwedzi nie zauważyli, że wówczas trwała wojna, żyli prawie jak przed nią i po niej.. Ów profesor ściągnął bernikle kilku podgatunków, i nadal widać różnice barwne i niekiedy rozmiarowe (Branta canadensis gigantea, nawet 7-8 kg!!). Początkowo gdy było ich niewiele - często zdarzały się hybrydy z gęgawą - obecnie bardzo rzadko. O północy wyszła wataha warchlaków. 4 zwykłe, i gdy sobie wybrałem jednego - za nim ujrzałem jakiś ruch, jakby duch. A to łaciatek tak się maskował pomiędzy plamami księżycowej poświaty a księżycowym cieniem, na oszronionej łące. To ten sam dzik. Biel na lewym połciu wyraźnie mniej biała, niż na prawym, granica odcieni idzie wzdłuż chybu. Jakoś zdjęcie bez ostatniego kęsa wyraźniejsze wyszło. A to skóra tego samego dziczka, wyprawiona.
Każdy sobie rybkę skrobie :-) W Szwecji sezon zakończył się 31 XII, więc dziś, 6 I, podpuszczają spokojnie na odległość 10 kroków.. Wytęż wzrok i znajdź rożeńca.
Wytęż wzrok, i znajdź rożeńca. O brzasku na oparzelisku. Ale..w południowo-zachodniej Szwecji w połowie stycznia brzask to godzina 9 rano.. Wiosna idzie, dzięcioły bębnią. A ruch łebka jest tak szybki, że pomimo czasu 1/500 sekundy też wyszło zdjęcie poruszone..
Łabędzie krzykliwe na ściernisku. Dość mokrym ściernisku :-) Charakterystyczne proste szyje i żółto-czarne dzioby. Podobne łabędzie czarnodziobe są wyraźnie mniejsze, mają grubsze szyje i więcej czerni na dziobach. Gatunki łowne w Polsce jeszcze 90 lat temu.. Łabędzie krzykliwe na ściernisku. Dość mokrym ściernisku :-) Charakterystyczne proste szyje i żółto-czarne dzioby. Podobne łabędzie czarnodziobe są wyraźnie mniejsze, mają grubsze szyje i więcej czerni na dziobach. Gatunki łowne w Polsce jeszcze 90 lat temu.. Łabędzie krzykliwe na ściernisku. Dość mokrym ściernisku :-) Charakterystyczne proste szyje i żółto-czarne dzioby. Podobne łabędzie czarnodziobe są wyraźnie mniejsze, mają grubsze szyje i więcej czerni na dziobach. Gatunki łowne w Polsce jeszcze 90 lat temu.. W tle bernikle kanadyjskie. Łabędzie krzykliwe na ściernisku. Dość mokrym ściernisku :-) Charakterystyczne proste szyje i żółto-czarne dzioby. Podobne łabędzie czarnodziobe są wyraźnie mniejsze, mają grubsze szyje i więcej czerni na dziobach. Gatunki łowne w Polsce jeszcze 90 lat temu.. Łabędzie krzykliwe na ściernisku. Dość mokrym ściernisku :-) Charakterystyczne proste szyje i żółto-czarne dzioby. Podobne łabędzie czarnodziobe są wyraźnie mniejsze, mają grubsze szyje i więcej czerni na dziobach. Gatunki łowne w Polsce jeszcze 90 lat temu..
Łabędzie krzykliwe na ściernisku. Dość mokrym ściernisku :-) Charakterystyczne proste szyje i żółto-czarne dzioby. Podobne łabędzie czarnodziobe są wyraźnie mniejsze, mają grubsze szyje i więcej czerni na dziobach. Gatunki łowne w Polsce jeszcze 90 lat temu.. Drobne starcie, aż się pierze posypało :-) Łabędzie krzykliwe na ściernisku. Dość mokrym ściernisku :-) Charakterystyczne proste szyje i żółto-czarne dzioby. Podobne łabędzie czarnodziobe są wyraźnie mniejsze, mają grubsze szyje i więcej czerni na dziobach. Gatunki łowne w Polsce jeszcze 90 lat temu.. Łabędzie krzykliwe na ściernisku. Dość mokrym ściernisku :-) Charakterystyczne proste szyje i żółto-czarne dzioby. Podobne łabędzie czarnodziobe są wyraźnie mniejsze, mają grubsze szyje i więcej czerni na dziobach. Gatunki łowne w Polsce jeszcze 90 lat temu.. Bernikle kanadyjskie. Łabędzie krzykliwe na ściernisku. Dość mokrym ściernisku :-) Charakterystyczne proste szyje i żółto-czarne dzioby. Podobne łabędzie czarnodziobe są wyraźnie mniejsze, mają grubsze szyje i więcej czerni na dziobach. Gatunki łowne w Polsce jeszcze 90 lat temu..
Bernikle kanadyjskie. Łabędzie krzykliwe na ściernisku. Charakterystyczne proste szyje i żółto-czarne dzioby. Podobne łabędzie czarnodziobe są wyraźnie mniejsze, mają grubsze szyje i więcej czerni na dziobach. Gatunki łowne w Polsce jeszcze 90 lat temu.. Łabędzie krzykliwe na ściernisku. Charakterystyczne proste szyje i żółto-czarne dzioby. Podobne łabędzie czarnodziobe są wyraźnie mniejsze, mają grubsze szyje i więcej czerni na dziobach. Gatunki łowne w Polsce jeszcze 90 lat temu..
Łabędzie krzykliwe na ściernisku. Charakterystyczne proste szyje i żółto-czarne dzioby. Podobne łabędzie czarnodziobe są wyraźnie mniejsze, mają grubsze szyje i więcej czerni na dziobach. Gatunki łowne w Polsce jeszcze 90 lat temu..
Łabędzie krzykliwe na ściernisku. Charakterystyczne proste szyje i żółto-czarne dzioby. Podobne łabędzie czarnodziobe są wyraźnie mniejsze, mają grubsze szyje i więcej czerni na dziobach. Gatunki łowne w Polsce jeszcze 90 lat temu..
Łabędzie krzykliwe na ściernisku. Charakterystyczne proste szyje i żółto-czarne dzioby. Podobne łabędzie czarnodziobe są wyraźnie mniejsze, mają grubsze szyje i więcej czerni na dziobach. Gatunki łowne w Polsce jeszcze 90 lat temu.. 
Czernice. Czernice. Kokoszka wodna, ptak łowny 100 lat temu.
Kokoszka wodna, ptak łowny 100 lat temu. Kokoszka wodna, ptak łowny 100 lat temu. Siwa. Kokoszka wodna, ptak łowny 100 lat temu. Kokoszka wodna, ptak łowny 100 lat temu.
Kwiecień-plecień. Dmuchnęło od bieguna. Kwiecień-plecień. Dmuchnęło od bieguna. Kwiecień-plecień. Dmuchnęło od bieguna. Kwiecień-plecień. Dmuchnęło od bieguna. Kwiecień-plecień. Dmuchnęło od bieguna.
Kwiecień-plecień. Dmuchnęło od bieguna. Kwiecień-plecień. Dmuchnęło od bieguna. Żuraw o brzasku. Żuraw o brzasku. Żuraw o brzasku.
Żuraw o brzasku. Gęgawa, jakby zawstydzona :-) Gęgawa. Śmieszki. Gniazdo dobrze zabezpieczone przed lisami, ale nie jest w kolonii - zobaczymy, czy obronią lęg przed skrzydlatymi drapieżcami. Pod wieczór wychodzą takie konturowe zdjęcia.
Bernikle białolice. :-) Wpływ światła na zdjęcia: lisek w blasku zachodzącego słońca jest rudy, ale zacieniony staje się szary.. Wpływ światła na zdjęcia: lisek w blasku zachodzącego słońca jest rudy, ale zacieniony staje się szary..
Szarak, gatunek introdukowany w Szwecji pod koniec XIX wieku, dlatego zwany też zającem niemieckim. Ale oficjalna nazwa to 'zając polny', w odróżnieniu od 'leśnego' bielaka. Szarak wypiera bielaka, krzyżuje się z nim dając niekiedy płodne potomstwo, i prze na północ. Ale od zeszłego roku stał się jednocześnie gatunkiem i introdukowanym w południowej części kraju, i rodzimym na północy - dotarł samoistnie wraz z ociepleniem klimatu do Szwecji od strony Finlandii. Ohar. Kaczor - charakterystyczny bąbel u nasady dzioba. Dziwne kaczki - lęgną się w norach. Krakwy. Krakwy. Krakwy.
Gęgawa. Gęgawy. Gęgawy. Bernikle kanadyjskie.
Edredony i mewa srebrzysta. Edredony i mewa srebrzysta.
Edredony i mewa srebrzysta.
Edredon. Kaczor. Edredon. Kaczor.
Edredon. Kaczor. Edredon. Kaczor. Edredon. Kaczor. Edredon. Kaczor. Edredon. Kaczor.
Gęgawy. Śmieszki. Bernikle białolice. Gęgawy. W tle szablodziób.
Gęgawy. Cztery gatunki :-) Krakwy. I gęgawa, dla porównania wielkości. Bernikle białolice, w tle gęgawy - można porównać wielkość. Gruba - a w tej okolicy często trafiają się trojaczki..
Gruba - a w tej okolicy często trafiają się trojaczki..
Gruba - a w tej okolicy często trafiają się trojaczki..
Para krakw i kaczor płaskonos - porównanie rozmiarów.
Sęp płowy. Przez ostatnie upały przyleciał z Alp do południowej Szwecji. Żywi się gąsiętami wyłapywanymi na gęsiowiskach.. A do Skandynawii przylatują rzadziej, niż do Polski - w Polsce w samym XXI wieku mamy 14 pewnych obserwacji. Białe noce. Zdjęcia zrobione około 23.05. Białe noce. Zdjęcia zrobione około 23.05.
Białe noce. Zdjęcia zrobione około 23.05.
Białe noce. Zdjęcie zrobione około godziny 23. Białe noce.. Zdjęcie zrobione około godziny 23.20. Obserwuję go od kwietnia. Ma u nasady lewego parostka jakieś zgrubienie, ale chyba za małe, aby nazywać go myłkusem. W Szwecji początek  okresu polowań na kozły to 16 VIII, więc muszę poczekać - ale wtedy nie będę miał takiego dobrego kulochwytu, jak teraz :-)
W zbliżeniu: Obserwuję go od kwietnia. Ma u nasady lewego parostka jakieś zgrubienie, ale chyba za małe, aby nazywać go myłkusem. W Szwecji początek okresu polowań na kozły to 16 VIII, więc muszę poczekać - ale wtedy nie będę miał takiego dobrego kulochwytu, jak teraz :-) Przez kilkanaście minut obserwacji zjadał wyłącznie koniczynę. Rolnicze południe Szwecji - nawet bażanty są, za to głuszca mało. Zdjęcie 1. Najpierw drzemka..
Zdjęcie 2. Pobudka i.. Zdjęcie 3. ..i chlup. I ponownie taki sam cykl :-) Szablodzioby. Szablodzioby.
Zdjęcie zrobione w Polsce - bo w Skandynawii ich nie ma. Zdjęcie zrobione w Polsce - bo w Skandynawii ich nie ma. Uszkodzone prawe przednie skrzydło. Przed chwilą kowalik gonił ważkę, ale nie wiem, czy właśnie tę.. Bernikle białolice. Gąsięta już niewiele mniejsze od starych. Porównanie wielkości edredona i krzyżówki.
Porównanie wielkości edredonów i krzyżówki. Czatowaliśmy obok siebie. On co chwila łapał ćmę, a ja podziwiałem Perseidy.. 16 VIII czyli wczoraj zaczął się w Szwecji sezon na kozły. Ale z tym spóźniłem się po medal.. Dwa lata temu był to potężny w tuszy i parostkach koziołek. Oceniałem go na 4 lata (w Szwecji nie ma selekcji, mogłem strzelać). Ale postanowiłem odpuścić mu 2-3 lata. W zeszłym roku był równie potężny w tuszy i chyba jeszcze mocniejszy w parostkach, chyba nawet był ósmakiem nieregularnym. Na pewno medalowy. Ale stwierdziłem, że nie wygląda na 5 lat, a na więcej, pewnie 7-8 lat. Chciałem go odstrzelić, ale zniknął wraz z rozpczęciem sezonu  - żył w rozległych brzeziniakach.  Zimą tam kozłów nie strzelałem (w Szwecji można do 31 I). W tym roku zobaczyłem go znowu. Ale to już uwsteczniony staruszek. Wyszedł z brzeziniaka na mikot. Zdjęcia zębów wrzucę za kilka dni, po preparacji. 16 VIII czyli wczoraj zaczął się w Szwecji sezon na kozły. Ale z tym spóźniłem się po medal.. Dwa lata temu był to potężny w tuszy i parostkach koziołek. Oceniałem go na 4 lata (w Szwecji nie ma selekcji, mogłem strzelać). Ale postanowiłem odpuścić mu 2-3 lata. W zeszłym roku był równie potężny w tuszy i chyba jeszcze mocniejszy w parostkach, chyba nawet był ósmakiem nieregularnym. Na pewno medalowy. Ale stwierdziłem, że nie wygląda na 5 lat, a na więcej, pewnie 7-8 lat. Chciałem go odstrzelić, ale zniknął wraz z rozpczęciem sezonu - żył w rozległych brzeziniakach. Zimą tam kozłów nie strzelałem (w Szwecji można do 31 I). W tym roku zobaczyłem go znowu. Ale to już uwsteczniony staruszek. Wyszedł z brzeziniaka na mikot. Zdjęcia zębów wrzucę za kilka dni, po preparacji. Na tym zdjęciu widać resztki świetności tego kozła. Po 2 dobach suszenia w ciepłym przewiewie waga 407 gramów - rok i dwa lata temu miał może i 200 gramów więcej: wyższy, masywniejszy, i odnogi tylne równie okazałe, jak obecnie przednie.
16 VIII czyli wczoraj zaczął się w Szwecji sezon na kozły. Ale z tym spóźniłem się po medal.. Dwa lata temu był to potężny w tuszy i parostkach koziołek. Oceniałem go na 4 lata (w Szwecji nie ma selekcji, mogłem strzelać). Ale postanowiłem odpuścić mu 2-3 lata. W zeszłym roku był równie potężny w tuszy i chyba jeszcze mocniejszy w parostkach, chyba nawet był ósmakiem nieregularnym. Na pewno medalowy. Ale stwierdziłem, że nie wygląda na 5 lat, a na więcej, pewnie 7-8 lat. Chciałem go odstrzelić, ale zniknął wraz z rozpczęciem sezonu - żył w rozległych brzeziniakach. Zimą tam kozłów nie strzelałem (w Szwecji można do 31 I). W tym roku zobaczyłem go znowu. Ale to już uwsteczniony staruszek. Wyszedł z brzeziniaka na mikot.
Ile lat??
16 VIII czyli wczoraj zaczął się w Szwecji sezon na kozły. Ale z tym spóźniłem się po medal.. Dwa lata temu był to potężny w tuszy i parostkach koziołek. Oceniałem go na 4 lata (w Szwecji nie ma selekcji, mogłem strzelać). Ale postanowiłem odpuścić mu 2-3 lata. W zeszłym roku był równie potężny w tuszy i chyba jeszcze mocniejszy w parostkach, chyba nawet był ósmakiem nieregularnym. Na pewno medalowy. Ale stwierdziłem, że nie wygląda na 5 lat, a na więcej, pewnie 7-8 lat. Chciałem go odstrzelić, ale zniknął wraz z rozpczęciem sezonu - żył w rozległych brzeziniakach. Zimą tam kozłów nie strzelałem (w Szwecji można do 31 I). W tym roku zobaczyłem go znowu. Ale to już uwsteczniony staruszek. Wyszedł z brzeziniaka na mikot. Nie szalałem przy oczyszczaniu żuchwy, bo by zęby wyleciały, taką miał paradontozę. Kły tkwią w zębodołach jeszcze w miarę mocno, ale z 6 siekaczy zostało się 4.
16 VIII czyli wczoraj zaczął się w Szwecji sezon na kozły. Ale z tym spóźniłem się po medal.. Dwa lata temu był to potężny w tuszy i parostkach koziołek. Oceniałem go na 4 lata (w Szwecji nie ma selekcji, mogłem strzelać). Ale postanowiłem odpuścić mu 2-3 lata. W zeszłym roku był równie potężny w tuszy i chyba jeszcze mocniejszy w parostkach, chyba nawet był ósmakiem nieregularnym. Na pewno medalowy. Ale stwierdziłem, że nie wygląda na 5 lat, a na więcej, pewnie 7-8 lat. Chciałem go odstrzelić, ale zniknął wraz z rozpczęciem sezonu - żył w rozległych brzeziniakach. Zimą tam kozłów nie strzelałem (w Szwecji można do 31 I). W tym roku zobaczyłem go znowu. Ale to już uwsteczniony staruszek. Wyszedł z brzeziniaka na mikot. Kamienną łatwiej sfotografować. Od 25 lat w Szwecji poluje się na słonki tylko jesienią - wiosną w EU można tylko bardziej na południe, poza terenami wyłącznie lęgowymi, np  w krajach Bałtów. Jesienią strzelam je głównie spod psa, ale czasami również na jesiennych ciągach. Tym razem zasiadłem pod dębami, czatując na grzywacze. Gdy się ściemniło, i sinopióre przestały latać - przeciągnęła z chrapaniem słonka. Zdążyłem..
Czy o kaczkach też można powiedzieć "buchtują"?? Chyba za długo mieszkam za granicą, i zaczyna mi brakować rozeznania w słownictwie.. Młoda kokoszka wodna. Dwie dorosłe, straciły lęg. Nie one jedne - to wynik największej w historii suszy w Szwecji. Myszarka zaroślowa. A jeszcze trzy lata temu była to po prostu mysz.. Myszarka zaroślowa. A jeszcze trzy lata temu była to po prostu mysz..
W Szwecji sezon na koźlęta zaczyna się 1 IX, a na kozy 1 X. Tyle, że kóz strzela się tu bardzo mało - prawie cały odstrzał to kozły (sezon od 16 VIII) i koźlęta. W Szwecji sezon na koźlęta zaczyna się 1 IX, a na kozy 1 X. Tyle, że kóz strzela się tu bardzo mało - prawie cały odstrzał to kozły (sezon od 16 VIII) i koźlęta. Jesień idzie!! Pierwszy dzień jesieni, i od razu sypnęło krupą śnieżną. Po straszliwej suszy - największej odkąd istnieją stacje meteo w Szwecji, i związanych z nimi pożarami lasów - największych w historii tego kraju, zapowiadał się rok bez grzybów. Ale jednak się pojawiły :-)
Ulubione kamienie można rozpoznać z daleka :-) W tle klasztor, a nie meczet.. Czapka na bakier.
A było to po cichu. Po wielkiemu cichu.. Lustro. W Szwecji nie ma kamionki ani sobola, więc jest to tumak. Ale tak naprawdę było jeszcze całkiem widno, tylko fotoaparat i lampa błyskowa zrobiła ze zmierzchu czarną noc.. W blasku Słońca były jeszcze bardziej żółte, niż w rzeczywistości.
Chyba kowalik wyłapywał pasożyty pozostałe po pisklętach. W Szwecji dużo gęsi strzela się kulą - również z ambon. Dlatego też wiele zwyżek jest obwieszonych siatką maskującą - gęsi mają bystry wzrok, ale nie widzą przez nawet rzadką siatkę. Przed chwilą na tych kamieniach siedziały kormorany. Ale podleciały czaple siwe - lżejsze, drobniejsze choć wyższe, i przegoniły je bez walki. Widać ich dzioby na dłuższych szyjach są groźniejsze.. Tracz nurogęś. Tracz nurogęś.
Tracz nurogęś. Głowienka, młody kaczor w upierzeniu spoczynkowym. Charakterystyczny dwubarwny dziób. Głowienka, młody kaczor w upierzeniu spoczynkowym. Charakterystyczny dwubarwny dziób. Kokoszka wodna. Tracz nurogęś, krzyżówka, i z tyłu czapla siwa.
Ciężko poznać, ale to czapla. Siwa. Gągoł. Krzykliwy. Co on niesie??
Bezpośrednie porównanie bliskich krewnych: łabędzia niemego (dalej) i krzykliwych (bliżej). Zupełnie inne dzioby,, szyje, sylwetki - krzykliwce nie umieją postawić żagli ze skrzydeł.. Pomimo bliskiego pokrewieństwa hybrydyzują się bardzo rzadko, i hybrydy są prawdopodobnie całkowicie bezpłodne. W przeciwieństwie do dalej spokrewnionych gęsi i bernikli. Tegoroczna zima taka łagodna, że jeszcze ani razu nie widziałem łabędzi czarnodziobych - zatrzymały się na Lofotach. Bezpośrednie porównanie bliskich krewnych: łabędzia niemego (dalej) i krzykliwych (bliżej). Zupełnie inne dzioby,, szyje, sylwetki - krzykliwce nie umieją postawić żagli ze skrzydeł.. Pomimo bliskiego pokrewieństwa hybrydyzują się bardzo rzadko, i hybrydy są prawdopodobnie całkowicie bezpłodne. W przeciwieństwie do dalej spokrewnionych gęsi i bernikli. Tegoroczna zima taka łagodna, że jeszcze ani razu nie widziałem łabędzi czarnodziobych - zatrzymały się na Lofotach.
Bezpośrednie porównanie bliskich krewnych: łabędzia niemego (dalej) i krzykliwych (bliżej). Zupełnie inne dzioby,, szyje, sylwetki - krzykliwce nie umieją postawić żagli ze skrzydeł.. Pomimo bliskiego pokrewieństwa hybrydyzują się bardzo rzadko, i hybrydy są prawdopodobnie całkowicie bezpłodne. W przeciwieństwie do dalej spokrewnionych gęsi i bernikli. Tegoroczna zima taka łagodna, że jeszcze ani razu nie widziałem łabędzi czarnodziobych - zatrzymały się na Lofotach.
Bezpośrednie porównanie bliskich krewnych: łabędzia niemego (z lewej) i krzykliwego (z prawej). Zupełnie inne dzioby,, szyje, sylwetki - krzykliwce nie umieją postawić żagli ze skrzydeł.. Pomimo bliskiego pokrewieństwa hybrydyzują się bardzo rzadko, i hybrydy są prawdopodobnie całkowicie bezpłodne. W przeciwieństwie do dalej spokrewnionych gęsi i bernikli. Tegoroczna zima taka łagodna, że jeszcze ani razu nie widziałem łabędzi czarnodziobych - zatrzymały się na Lofotach. Bezpośrednie porównanie bliskich krewnych: łabędzia niemego (z prawej) i krzykliwego (z lewej). Zupełnie inne dzioby, szyje, sylwetki - krzykliwce nie umieją postawić żagli ze skrzydeł.. Pomimo bliskiego pokrewieństwa hybrydyzują się bardzo rzadko, i hybrydy są prawdopodobnie całkowicie bezpłodne. W przeciwieństwie do dalej spokrewnionych gęsi i bernikli. Tegoroczna zima taka łagodna, że jeszcze ani razu nie widziałem łabędzi czarnodziobych - zatrzymały się na Lofotach.
Uzupełnienie do wcześniejszych zdjęć porównawczych:
Bezpośrednie porównanie bliskich krewnych: łabędzia niemego i krzykliwego. Zupełnie inne dzioby, szyje, sylwetki - krzykliwce nie umieją postawić żagli ze skrzydeł.. Pomimo bliskiego pokrewieństwa hybrydyzują się bardzo rzadko, i hybrydy są prawdopodobnie całkowicie bezpłodne. W przeciwieństwie do dalej spokrewnionych gęsi i bernikli. Tegoroczna zima taka łagodna, że jeszcze ani razu nie widziałem łabędzi czarnodziobych - zatrzymały się na Lofotach. Z prawej łabędź niemy: bąbel u nasady dzioba, szyja wygięta w literę "S", skrzydła złożone w żagiel. Z lewej krzykliwiec. Zdjęcie zrobione dziś rano, w gęstym jeszcze mroku, o wczesnym brzasku, zaraz po 'czerwonym' zaćmieniu Księżyca. Podgorzałka. Do niedawna w Szwecji pojawiała się rzadko, teraz już stale bytuje na południu kraju. Podgorzałka. Do niedawna w Szwecji pojawiała się rzadko, teraz już stale bytuje na południu kraju. Tracz nurogęś. Jak się mówi na samca: gąsior czy kaczor?? Bo chyba nie 'traczor'.. Bielik niesie obskubane resztki gęsi - widać dyndającą długą szyję. Nie odda łupu mewom srebrzystym.
Goście z Dalekiej Północy: łabędzie krzykliwe na buraczanym ściernisku. Ale ta zima jest taka łagodna, że goście z jeszcze dalszej Północy, tj łabędzie czarnodziobe, nie doleciały - zatrzymały się na Lofotach. Goście z Dalekiej Północy: łabędzie krzykliwe na buraczanym ściernisku. Ale ta zima jest taka łagodna, że goście z jeszcze dalszej Północy, tj łabędzie czarnodziobe, nie doleciały - zatrzymały się na Lofotach.
Goście z Dalekiej Północy: łabędzie krzykliwe na buraczanym ściernisku. Ale ta zima jest taka łagodna, że goście z jeszcze dalszej Północy, tj łabędzie czarnodziobe, nie doleciały - zatrzymały się na Lofotach.
Leżała w miejscu dość uczęszczanym.. Leżała przynajmniej 3 lata.. Nad Kattegattem.
Ostrygojad.

Wróć do wyboru galeriiWróć do wszystkich galerii działu inne


Szukaj   |   Ochrona prywatności   |   Webmaster
P&H Limited Sp. z o.o.