strona główna forum dyskusyjne



























Autor: ralesTytuł: Szwedzka tajga część V
Dział: zwierzynaData: 23-01-2019

Poprzednia galeria przepełniła się zdjęciami, więc czas na kolejną.

Bieliki tej zimy wyjątkowo obrodziły, w mojej okolicy nad Kattegattem kręci się ich nie mniej, niż 12. Bieliki tej zimy wyjątkowo obrodziły, w mojej okolicy nad Kattegattem kręci się ich nie mniej, niż 12. Pierwszy z prawej skubie padlinę - nie wiem, co to jest, może foka (tutaj właściwie tylko foka pospolita), może wielki sum. Raczej nie morświn - nie wpływają na rozlewiska, choć sztormowe fale mogły wrzucić zdechłego. Bieliki tej zimy wyjątkowo obrodziły, w mojej okolicy nad Kattegattem kręci się ich nie mniej, niż 12. Pierwszy z prawej skubie padlinę - nie wiem, co to jest, może foka (tutaj właściwie tylko foka pospolita), może wielki sum. Raczej nie morświn - nie wpływają na rozlewiska, choć sztormowe fale mogły wrzucić zdechłego. Bieliki tej zimy wyjątkowo obrodziły, w mojej okolicy nad Kattegattem kręci się ich nie mniej, niż 12. Pierwszy z prawej skubie padlinę - nie wiem, co to jest, może foka (tutaj właściwie tylko foka pospolita), może wielki sum. Raczej nie morświn - nie wpływają na rozlewiska, choć sztormowe fale mogły wrzucić zdechłego. Bieliki tej zimy wyjątkowo obrodziły, w mojej okolicy nad Kattegattem kręci się ich nie mniej, niż 12. Nie wiem, co on pożera:  węgorza czy kręgosłup łabędzia..
Bieliki tej zimy wyjątkowo obrodziły, w mojej okolicy nad Kattegattem kręci się ich nie mniej, niż 12. Nie wiem, co on pożera: węgorza czy kręgosłup łabędzia.. Bieliki tej zimy wyjątkowo obrodziły, w mojej okolicy nad Kattegattem kręci się ich nie mniej, niż 12. Nie wiem, co on pożera: węgorza czy kręgosłup łabędzia.. Bieliki tej zimy wyjątkowo obrodziły, w mojej okolicy nad Kattegattem kręci się ich nie mniej, niż 12. Ten z lewej siedzący ma obrączkę. Oczywiście nie da rady teraz sprawdzić, czy przez nas obrączkowany.. Bieliki tej zimy wyjątkowo obrodziły, w mojej okolicy nad Kattegattem kręci się ich nie mniej, niż 12. Bieliki tej zimy wyjątkowo obrodziły, w mojej okolicy nad Kattegattem kręci się ich nie mniej, niż 12.
Bieliki tej zimy wyjątkowo obrodziły, w mojej okolicy nad Kattegattem kręci się ich nie mniej, niż 12. Te upolowały o brzasku łabędzia krzykliwego - było za ciemno na zdjęcia wspaniałej walki. Teraz widać, jak wiatr wywiewa w lewo wyskubane pierze. Bieliki tej zimy wyjątkowo obrodziły, w mojej okolicy nad Kattegattem kręci się ich nie mniej, niż 12. Te upolowały o brzasku łabędzia krzykliwego - było za ciemno na zdjęcia wspaniałej walki. Teraz widać, jak wiatr wywiewa w lewo wyskubane pierze. Bieliki tej zimy wyjątkowo obrodziły, w mojej okolicy nad Kattegattem kręci się ich nie mniej, niż 12. Te upolowały o brzasku łabędzia krzykliwego - było za ciemno na zdjęcia wspaniałej walki. Teraz widać, jak wiatr wywiewa w lewo wyskubane pierze. Bieliki tej zimy wyjątkowo obrodziły, w mojej okolicy nad Kattegattem kręci się ich nie mniej, niż 12. Bieliki tej zimy wyjątkowo obrodziły, w mojej okolicy nad Kattegattem kręci się ich nie mniej, niż 12.
Bieliki tej zimy wyjątkowo obrodziły, w mojej okolicy nad Kattegattem kręci się ich nie mniej, niż 12. Dotychczas obielone tusze moich lisów oddawałem znajomym Koreańczykom do zjedzenia, ale ostatniego wyłożyłem jako nęcisko dla bielików, 30 metrów dalej zrobiłem czatownię. Przywiązałem lisa do kępy trzcin - ale mocarne ptaszydła urwały sznur lub szuwary, i zawlokły zezwłok daleko - za daleko na dobre zdjęcia..
Bieliki tej zimy wyjątkowo obrodziły, w mojej okolicy nad Kattegattem kręci się ich nie mniej, niż 12. Nie wiem, jak pokazać na zdjęciach niesamowite mnóstwo gęsi: z powodu bardzo lekkiej zimy jest ich teraz nad Kattegattem naprawdę bardzo dużo, czekają na odwilż na Dalekiej Północy. Podobne ilości obserwuję jesienią - ale teraz są przecież przestrzelane na zimowiskach.. Na zdjęciu same bernikle białolice. I takie zagęszczenia w powietrzu widać - niekiedy - wszędzie wokół.. Nie wiem, jak pokazać na zdjęciach niesamowite mnóstwo gęsi: z powodu bardzo lekkiej zimy jest ich teraz nad Kattegattem naprawdę bardzo dużo, czekają na odwilż na Dalekiej Północy. Podobne ilości obserwuję jesienią - ale teraz są przecież przestrzelane na zimowiskach.. Na zdjęciu same bernikle białolice. I takie zagęszczenia w powietrzu widać - niekiedy - wszędzie wokół..
Łabędzie krzykliwe również czekają na odwilż na Dalekiej Północy.
Wiosna idzie!! Wiosna idzie!! Wiosna idzie!! Zamiast kwiatków - tajgowe grzybki dla wszystkich pań, na jutrzejszy Dzień Kobiet. W Skandynawii wiele zwyżek jest owiniętych siatką maskującą. Ukrywa ruchy myśliwego zwłaszcza przed bystrym ptasim wzrokiem - można strzelić i głuszca, i gęsi.. Zdjęcia nie oddają piękna tego zjawiska: kilka dni temu była to zamarznięta kałuża wody roztopowej. Woda spłynęła lub wsiąkła, i został się lód wiszący w powietrzu. Jako że idzie wiosna - w południe lód się nadtapia, i staje się ażurowy jak firanka.. Pod spodem pustka.
Zdjęcia nie oddają piękna tego zjawiska: kilka dni temu była to zamarznięta kałuża wody roztopowej. Woda spłynęła lub wsiąkła, i został się lód wiszący w powietrzu. Jako że idzie wiosna - w południe lód się nadtapia, i staje się ażurowy jak firanka.. Pod spodem pustka. Jeszcze inne oznakowanie stanowiska myśliwego na polowaniach zbiorowych - wszyscy wiedzą, gdzie stoi na rozleglej zarastającej porębie. Kiedyś wrzuciłem zdjęcia podobnych pni z dużą rosochą - zrzutem wbitym w czubek, oraz pnie lub głazy z plamą czerwonej farby lub kolorową taśmą lub szmatą. Jakiś taki bledziutki na wiosnę..
Edredony. Edredon. Edredon. Edredon. Jak zawsze - ujrzałem słonkę przypadkiem. Gdy chciałem się cofnąć dwa kroki i przesunąć się w prawo aby zrobić lepsze ujęcie - zerwała się. Pionowo w górę, jak śmigłowiec, omijając patyk z tyłu. Myślałem, że siedzi na gnieździe, ale nie, to nie było gniazdo. Po prostu sobie siedziała. Prawdopodobnie samiec, bo lęgi już trwają.
Szarak. Coraz trudniej spotkać bielaka na południu Szwecji, wyraźna różnica na przestrzeni zaledwie kilku lat.. W marcu jak w garncu. Ale tak wyglądał poranek 5 V. O ile majowe opady śniegu na północy Szwecji są zjawiskiem całkiem zwyczajnym, to na południu zdarzają się co kilka lat. W środku kraju - co roku - a tam jest dodatkowy sezon na kozły, 1 V - 15 VI, i co roku wiele kozłów jest strzelanych na ponowie. W tym roku niewątpliwie więcej, niż zazwyczaj. Jeszcze 10 lat temu Härkila miała sklep przyzakładowy z odzieżą myśliwską w dobrych cenach - bo bez pośredników. Ale obecnie wszystko krąży w internecie, nie ma po co tam jechać.. Na południu Szwecji żyje podgatunek nominatywny jelenia europejskiego - tj ten, wg którego Karol Linneusz opisał cały gatunek. Jest on nieco mniejszy od pozostałych, dlatego też ma niższe przedziały punktowe do wyceny medalowej: brąz: 165-179,99 pkt, srebro: 180-194,99 pkt oraz złoto od 195 pkt CIC.
Na południu Szwecji żyje podgatunek nominatywny jelenia europejskiego - tj ten, wg którego Karol Linneusz opisał cały gatunek. Jest on nieco mniejszy od pozostałych, dlatego też ma niższe przedziały punktowe do wyceny medalowej: brąz: 165-179,99 pkt, srebro: 180-194,99 pkt oraz złoto od 195 pkt CIC.
Biała noc o północy, więc zdjęcia niedoświetlone. Załączam je jako ciekawostkę - gachy nie walczyły, lecz pokojowo kryły kotkę na zmianę. Biała noc o północy, więc zdjęcia niedoświetlone. Załączam je jako ciekawostkę - gachy nie walczyły, lecz pokojowo kryły kotkę na zmianę.
Biała noc o północy, więc zdjęcia niedoświetlone. Załączam je jako ciekawostkę - gachy nie walczyły, lecz pokojowo kryły kotkę na zmianę.
Biała noc o północy, więc zdjęcia niedoświetlone. Załączam je jako ciekawostkę - gachy nie walczyły, lecz pokojowo kryły kotkę na zmianę.
To grzybek. To grzybek. Co to takiego stało się z liśćmi?? "Wąż". W wielu krajach strzela się mewy jako szkodniki. Zaleca się w pierwszej kolejności odstrzał ptaków dorosłych lub w 2 roku życia. Mewy z rodzaju Larus mają bardzo wyraźny polimorfizm wiekowy, tu na przykładzie mewy srebrzystej: ptak dorosły najbardziej z tyłu, w środku nieco z lewej mewa w 2 roku życia, i bliżej z prawej - tegoroczna.
W wielu krajach strzela się mewy jako szkodniki. Zaleca się w pierwszej kolejności odstrzał ptaków dorosłych lub w 2 roku życia. Mewy z rodzaju Larus mają bardzo wyraźny polimorfizm wiekowy, tu na przykładzie mewy srebrzystej: ptaki dorosłe to dwa stojące od prawej strony, leży mewa w drugim roku życia, a stoi z lewej tegoroczna. W wielu krajach strzela się mewy jako szkodniki. Zaleca się w pierwszej kolejności odstrzał ptaków dorosłych lub w 2 roku życia. Mewy z rodzaju Larus mają bardzo wyraźny polimorfizm wiekowy, tu na przykładzie mewy srebrzystej: ptak dorosły leży po prawej, mewa w drugim roku życia to ta z lewej, a tegoroczna - najdalej.
Kanadyjka. Zdjęcia sprzed 2 tygodni, ale z powodu gości dopiero teraz je przeglądam. Obecnie na pewno wytarty, zaczęło się bukowisko. Zdjęcia sprzed 2 tygodni, ale z powodu gości dopiero teraz je przeglądam. Obecnie na pewno wytarty, zaczęło się bukowisko.
Zdjęcia sprzed 2 tygodni, ale z powodu gości dopiero teraz je przeglądam. Obecnie na pewno wytarty, zaczęło się bukowisko. Proporcjonalnie to bobki łosia są znacznie mniejsze, niż bobki sarny.
Zwyżka zajęta, choć nikt się nie wpisał..
Te grzybki mają po dwie urzędowe nazwy i polskie, i łacińskie: czubajka dziewczęca = Macrolepiota puellae, oraz czubajka dziewicza = Leucoagaricus nympharum. Drugie słowo w drugiej nazwie bardzo mi się podoba, choć nie jest to wierne tłumaczenie. W smaku podobne do czubajki kani, ale znacznie delikatniejsze - stąd nazwa.
Cyraneczki o brzasku. Gęsto skupione, aby nie porwał którejś skrzydlaty drapieżnik, i na samym końcu cypelka - aby w porę dostrzegły lisa czy tchórza. A jeszcze po II wojnie światowej polowano w Szwecji na takie nocujące kaczki przy użyciu 'punt gun'. W Rosji nadal można - w tym celu, tj 'przemysłowego' pozyskiwania ptactwa wodnego, produkują strzelbę 'selezeń' kalibru '4'. Bielik - jeden ze sprawców takich zachowań cyraneczek. Ale słońce wzeszło, cyraneczki się rozbudziły i płyną żerować. Bernikle kanadyjskie niezbyt się boją bielików, więc nocują znacznie szerzej rozproszone, niż cyraneczki na poprzednim zdjęciu. Ale nierzadko ten brak szacunku dla birkuta okazuje się śmiertelnym błędem..
Bielik coś złapał, ale ten niewysoki brzeg torfu zasłonił widok - widziałem tylko, że jasne pierze leci.. W Szwecji są również muflony. I dzikie, i zagrodowe. Dzikie głównie na wyspach - ale niekiedy te wyspy mają tylko kilkanaście hektarów. Za to zagrody są kilkusethektarowe, znam taką o powierzchni 925 ha. Poza tym są dzikie i poza wyspami, na południe od Stockholmu - tylko czy aby nie traktować obszarów kilku-kilkunastu tysięcy hektarów otoczonych opłoconymi autostradami jako swego rodzaju zagrody?? Te na zdjęciu to są dzikie, z wyspy Orust - o powierzchni około 35.000 hektarów. Zachodnie Wybrzeże nad ciepłym Kattegattem, więc śniegu i szronu niewiele. Zima taka lekka, że w południowej Szwecji zostało mnóóóstwo gęsi. Bardzo dużo gęsi strzela się kulą - również ze zwyżek, często podczas czatów na inną zwierzynę. Dlatego też ta zwyżka jest osłonięta siatką maskującą - gęsi mają świetny wzrok, ale nie przenika on nawet przez cienką siateczkę.. Z tym, że prawie na pewno myśliwy nastawiający się na gęsi bierze na zwyżkę więcej gęstszej siatki. Ale gęsi o tym wiedzą, i nie zbliżają się zbytnio do ambon.. Okres polowań zakończył się 31 XII, i..gąski chyba też o tym wiedzą, bo podchodzą blisko ambony. Nie wiedzą o czymś innym: w Szwecji oprócz polowań jest jeszcze możliwość strzelania szkodników 'skyddsjakt', zgłasza się w urzędzie gminy, że np gęsi żrą oziminy albo trawę na pastwisku, i dostaje się zgodę na dalszy odstrzał - nawet do 15 III, nawet na chronioną w tym województwie gęś zbożową i chronioną w całym kraju berniklę białolicą. A skoro z powodu ciepłej i bezśnieżnej zimy tyle gęsi zostało - zezwolenia wydawane są masowo, wszystkim chętnym. Darzbór!! 18 I 2020, południowa Szwecja. Taka ta zima, że mazurki już noszą wyściółkę do gniazda..
18 I 2020, południowa Szwecja. Taka ta zima, że mazurki już noszą wyściółkę do gniazda.. Taka dziwna zima nad Kattegattem, że w drugiej połowie stycznia ohary w błocie buchtują.. Taka dziwna zima nad Kattegattem, że w drugiej połowie stycznia ohary w błocie buchtują.. Taka dziwna zima nad Kattegattem, że w drugiej połowie stycznia ohary w błocie buchtują..
26 I 2020 - taka dziwna zima nad Kattegattem.. 26 I 2020 - taka dziwna zima nad Kattegattem.. Edredony. Cyraneczka. Cyraneczki.
Gągoł. Wiosna idzie - mrówki się wyroiły. Wiosna idzie - mrówki się wyroiły.
Bernikle białolice. Bernikle białolice. Bernikle białolice, w tle szablodzioby. Bernikle białolice. Edredony.
Edredony. Nora lęgowa oharów. Kaczki gnieżdżą się niekiedy w norach, ale ohary - wyłącznie w norach.
Ohar. Kaczor. Ohary i mewy srebrzyste. Blaszkodziobe dla Nostisa. Czajka przyleciała!!
Zdjęcie 1.
Na pierwszy rzut oka zwyczajna para oharów, tyle że to już II połowa kwietnia, a one nie siedzą w norze na jajach - może straciły lęg. Ale to tylko pozory.. Zdjęcie 2.
Ale to tylko pozory. Te ohary są odmienne: kaczka wielokrotnie 'kryła' kaczora, w locie zawsze leciała za kaczorem.. Inne ohary siedzą w norach na jajach, a te nie, i chyba z takiej miłości jaj nie będzie ;-)
Ptasia grypa, koronawirus, czy częste w Szwecji podejście do życia?? Zdjęcie 3. Ale to tylko pozory. Te ohary są odmienne: kaczka wielokrotnie 'kryła' kaczora, w locie zawsze leciała za kaczorem.. Inne ohary siedzą w norach na jajach, a te nie, i chyba z takiej miłości jaj nie będzie ;-) Ptasia grypa, koronawirus, czy częste w Szwecji podejście do życia??
Zdjęcie 4. Ale to tylko pozory. Te ohary są odmienne: kaczka wielokrotnie 'kryła' kaczora, w locie zawsze leciała za kaczorem.. Inne ohary siedzą w norach na jajach, a te nie, i chyba z takiej miłości jaj nie będzie ;-) Ptasia grypa, koronawirus, czy częste w Szwecji podejście do życia??
Sandvik to znaczy "Piaszczysta Zatoka". Tak, to tam jest huta, w której wytapiają stale znane również wśród nożowników. Niestety nie prowadzą sprzedaży detalicznej.. Brodziec krwawodzioby. Sto lat temu gatunek łowny. Młode ohary wyglądają wyraźnie inaczej, niż dorosłe. A 21 VIII zaczyna się w południowej Szwecji okres polowań na nie.. Młode ohary wyglądają wyraźnie inaczej, niż dorosłe. A 21 VIII zaczyna się w południowej Szwecji okres polowań na nie.. Młode ohary wyglądają wyraźnie inaczej, niż dorosłe. A 21 VIII zaczyna się w południowej Szwecji okres polowań na nie..
Młode ohary wyglądają wyraźnie inaczej, niż dorosłe. A 21 VIII zaczyna się w południowej Szwecji okres polowań na nie.. Młode ohary wyglądają wyraźnie inaczej, niż dorosłe. A 21 VIII zaczyna się w południowej Szwecji okres polowań na nie.. Kulik mniejszy. W Polsce tylko zimuje, za to w Skandynawii lęgowy. Kulik mniejszy. W Polsce tylko zimuje, za to w Skandynawii lęgowy. Łęczak, czyli trawnik, czyli brodziec leśny. W Polsce sporadyczny, tj poniżej 0,2 ptaka na 100 km kwadratowych - dlatego objęty zakazem fotografowania (bez zezwolenia). Ale już w południowej Szwecji 'nieliczny', tzn 2-20 ptaków na 100 km kw, w środkowej 'niezbyt liczny' tj 20-200 na 100 km kw, a na północy miejscami nawet 'dość liczny', tj przekracza 200 ptakow na 100 km kw.
Łęczak, czyli trawnik, czyli brodziec leśny. W Polsce sporadyczny, tj poniżej 0,2 ptaka na 100 km kwadratowych - dlatego objęty zakazem fotografowania (bez zezwolenia). Ale już w południowej Szwecji 'nieliczny', tzn 2-20 ptaków na 100 km kw, w środkowej 'niezbyt liczny' tj 20-200 na 100 km kw, a na północy miejscami nawet 'dość liczny', tj przekracza 200 ptakow na 100 km kw. Łęczak, czyli trawnik, czyli brodziec leśny. W Polsce sporadyczny, tj poniżej 0,2 ptaka na 100 km kwadratowych - dlatego objęty zakazem fotografowania (bez zezwolenia). Ale już w południowej Szwecji 'nieliczny', tzn 2-20 ptaków na 100 km kw, w środkowej 'niezbyt liczny' tj 20-200 na 100 km kw, a na północy miejscami nawet 'dość liczny', tj przekracza 200 ptakow na 100 km kw. Łęczak, czyli trawnik, czyli brodziec leśny. W Polsce sporadyczny, tj poniżej 0,2 ptaka na 100 km kwadratowych - dlatego objęty zakazem fotografowania (bez zezwolenia). Ale już w południowej Szwecji 'nieliczny', tzn 2-20 ptaków na 100 km kw, w środkowej 'niezbyt liczny' tj 20-200 na 100 km kw, a na północy miejscami nawet 'dość liczny', tj przekracza 200 ptakow na 100 km kw.
Łęczak, czyli trawnik, czyli brodziec leśny. W Polsce sporadyczny, tj poniżej 0,2 ptaka na 100 km kwadratowych - dlatego objęty zakazem fotografowania (bez zezwolenia). Ale już w południowej Szwecji 'nieliczny', tzn 2-20 ptaków na 100 km kw, w środkowej 'niezbyt liczny' tj 20-200 na 100 km kw, a na północy miejscami nawet 'dość liczny', tj przekracza 200 ptakow na 100 km kw.
Łęczak, czyli trawnik, czyli brodziec leśny. W Polsce sporadyczny, tj poniżej 0,2 ptaka na 100 km kwadratowych - dlatego objęty zakazem fotografowania (bez zezwolenia). Ale już w południowej Szwecji 'nieliczny', tzn 2-20 ptaków na 100 km kw, w środkowej 'niezbyt liczny' tj 20-200 na 100 km kw, a na północy miejscami nawet 'dość liczny', tj przekracza 200 ptakow na 100 km kw.
W moim województwie sezon na gęsi zaczął się 11 VIII, ale już teraz, po 2 tygodniach, stały się bardzo ostrożne - widząc człowieka uciekają z odległości 100-150 metrów. Natomiast przez cały sezon można skutecznie podchodzić je na strzał śrutem za krową. Niestety nie mam krowy, ani nie mam od kogo pożyczyć.. Wszystko na jednej nodze. Kszyk. Barwy jesieni.. Od razu widać, jak mrówki wskazują północ.
Borowik ceglastopory. W Szwecji najczęstszy borowik.. Grubszy zwierz :-) Grubszy zwierz :-) Dla sumady: tej jesieni zbierałem grzyby bez zapału, ot po prostu przy okazji. Znalazłem grube kilkadziesiąt (70-85) ceglastoporych, po kilkanaście usiatkowanych i brązowych, i tylko kilka (5?) szlachetnych. I takie proporcje mam co roku. Szmaciak gałęzisty. Pyszny w gulaszu.
Szmaciak gałęzisty. Pyszny w gulaszu. Szmaciak gałęzisty. Pyszny w gulaszu.
A tu bielik zamiast gęsi niesie chyba węgorza..
Najadły się gęsiną (poprzednie zdjęcia), to teraz tańczą. Najadły się gęsiną (poprzednie zdjęcia), to teraz tańczą. Najadły się gęsiną (poprzednie zdjęcia), to teraz tańczą.
Mróz taki, że wody Kattegatu zamarzają. Zawartość soli około 2,1% - znacznie więcej, niż w środkowym Bałtyku (0,7%), ale wciąż daleko do mórz pełnosłonych (3,5%). Mróz taki, że wody Kattegatu zamarzają. Zawartość soli około 2,1% - znacznie więcej, niż w środkowym Bałtyku (0,7%), ale wciąż daleko do mórz pełnosłonych (3,5%). Mróz taki, że wody Kattegatu zamarzają. Zawartość soli około 2,1% - znacznie więcej, niż w środkowym Bałtyku (0,7%), ale wciąż daleko do mórz pełnosłonych (3,5%). Mróz taki, że wody Kattegatu zamarzają. Zawartość soli około 2,1% - znacznie więcej, niż w środkowym Bałtyku (0,7%), ale wciąż daleko do mórz pełnosłonych (3,5%).
Ale tego zjawiska nie potrafię wytłumaczyć - cienkie, równe poziomy lodu wyglądają, jakby co jakiś czas, w miarę postępującego odpływu, przychodziła krótka, kilkuminutowa fala znacznie sroższego mrozu, i następnie mróz zelżał.. Całe wybrzeże tak wygląda. Wody Kattegatu spokojne, tylko niewielkie falowanie.. Mróz taki, że wody Kattegatu zamarzają. Zawartość soli około 2,1% - znacznie więcej, niż w środkowym Bałtyku (0,7%), ale wciąż daleko do mórz pełnosłonych (3,5%). Ale tego zjawiska nie potrafię wytłumaczyć - cienkie, równe poziomy lodu wyglądają, jakby co jakiś czas, w miarę postępującego odpływu, przychodziła krótka, kilkuminutowa fala znacznie sroższego mrozu, i następnie mróz zelżał.. Całe wybrzeże tak wygląda. Wody Kattegatu spokojne, tylko niewielkie falowanie..
Mróz taki, że wody Kattegatu zamarzają. Zawartość soli około 2,1% - znacznie więcej, niż w środkowym Bałtyku (0,7%), ale wciąż daleko do mórz pełnosłonych (3,5%). Ale tego zjawiska nie potrafię wytłumaczyć - cienkie, równe poziomy lodu wyglądają, jakby co jakiś czas, w miarę postępującego odpływu, przychodziła krótka, kilkuminutowa fala znacznie sroższego mrozu, i następnie mróz zelżał.. Całe wybrzeże tak wygląda. Wody Kattegatu spokojne, tylko niewielkie falowanie.. Mróz taki, że wody Kattegatu zamarzają. Mróz ścisnął podczas przypływu, ale później odpuścił. Mróz taki, że wody Kattegatu zamarzają. Mróz ścisnął podczas przypływu, ale później odpuścił.
Bielik. Taki parostek. Ostrze ma 99 milimetrów długości, cały nóż jakieś 22 ventymetry. Oczywiście nikt nie widział takiego kozła 2 czy 3 lata temu..
Takie rude porosty na wielu pniach wyrosły. O dziwo - wyłącznie na drzewach liściastych oraz na kamieniach, nie znalazłem na żadnym iglastym - pewnie nie lubią żywicy. Wiosna idzie - ostrygojady przyleciały.
Gągoł. Łabędzie krzykliwe. Tego przedwiośnia tylko wokół jednego rezerwatu było ich około 400, i dodatkowo jeden łabędź czarnodzioby - niestety ten ostatni nie dał się sfotografować. Łabędzie krzykliwe. Tego przedwiośnia tylko wokół jednego rezerwatu było ich około 400, i dodatkowo jeden łabędź czarnodzioby - niestety ten ostatni nie dał się sfotografować.
Bernikle białolice. Gatunek chroniony zgodnie z wymogami EU, ale - po złożeniu stosownego wniosku - masowo strzelany na zasiewach i pastwiskach jako szkodnik, do 31 III. Bernikle białolice. Gatunek chroniony zgodnie z wymogami EU, ale - po złożeniu stosownego wniosku - masowo strzelany na zasiewach i pastwiskach jako szkodnik, do 31 III.
Edredon. Edredon. Edredony. Wiosna idzie - klucze wiolinowe leżą po lasach.
Wiosna idzie - klucze wiolinowe leżą po lasach. Edredony. Ohar, kaczor. Ohar, kaczor. Ohary. Kaczka ma na policzku wszoła :-)
Ohary. Ohary. Kaczka ma na policzku wszoła. Ohary. Ohary. Ohary.
Ohary. Kaczka ma na policzku wszoła. Ohar - kaczka. Ohary. Kaczka ma na policzku wszoła. Tej wiosny edredony wodzą niewiele kacząt. Nie wiem: przybyło norek czy przedłużająca się zima wykosiła zniesienia??
Zbite w ciasną gromadkę - bo widzą krążącego bielika. Duża czeczota: pień ma średnicę około 40-45 cm, czeczota 3x więcej.
Tej wiosny edredony wodzą niewiele kacząt. Nie wiem: przybyło norek czy przedłużająca się zima wykosiła zniesienia??
Zbite w ciasną gromadkę - bo widzą krążącego bielika. Ale niektórym edredonom udało się wodzić kaczęta - chociaż ilość piskląt na kaczkę wyraźnie mniejsza, niż zwykle. Głaz w objęciach. Ohary - straciły lęg, i próbują ponownie. Ale już późno.. Ohary - straciły lęg, i próbują ponownie. Ale już późno..
Taka zieleń!! Zdjęcie z 20 VI: pardwa z lewej już w szacie letniej, a ta z prawej - wciąż sporo zimowego białego pierza. Zdjęcie z 22 VI: wciąż sporo zimowego białego pierza.. Pardwa mszarna. Podjazd kajakiem. Jakiś spóźniony lęg, zapewne pierwszy wymarzł z powodu przedłużonej zimy. Podjazd kajakiem. Koziołek leżał tuż przy wodzie, podpuścił kajak na jakieś 10 metrów.
Podjazd kajakiem. Koziołek leżał tuż przy wodzie, podpuścił kajak na jakieś 10 metrów. Bernikle to ptaki szkierów (z wyjątkiem bernikli hawajskiej). I dopiero na wybrzeżu szkierowym widać, że ich ostre i kontrastowe barwy są niezłym kamuflażem. Bernikle to ptaki szkierów (z wyjątkiem bernikli hawajskiej). I dopiero na wybrzeżu szkierowym widać, że ich ostre i kontrastowe barwy są niezłym kamuflażem.
Bernikle to ptaki szkierów (z wyjątkiem bernikli hawajskiej). I dopiero na wybrzeżu szkierowym widać, że ich ostre i kontrastowe barwy są niezłym kamuflażem.
Bernikle to ptaki szkierów (z wyjątkiem bernikli hawajskiej). I dopiero na wybrzeżu szkierowym widać, że ich ostre i kontrastowe barwy są niezłym kamuflażem.
Nie miałem kłopotów z przestrzeganiem tego ograniczenia, bo już przy 45 km/godz mój samochód bardzo grzechotał ;-) Październikowy szron. Październikowy szron. Uszatka błotna. Sowa dzienna, poluje w dzień nie tylko podczas białych nocy czy podczas dnia polarnego gdy nie ma wyboru, ale nawet zimą, gdy dni są bardzo krótkie i bez kłopotu mogłaby być aktywna tylko w nocy. Znów trochę odpadów znaleźliśmy. I jak zwykle - żadnego z tych dwóch kozłów nie widziałem, ale byka chyba tak - trzy lata temu.
Zaczęło się tu za morzem dziwne szaleństwo przed zimą: CODZIENNIE w mediach piszą/mówią, aby zbierać opał - o ile ktoś ma oprócz ogrzewania gazowego czy elektrycznego jakikolwiek piec albo kominek - tyle drewna, aby wystarczyło na przynajmniej połowę okresu grzewczego, ale lepiej więcej. Przelicznik - 1 kWh drewna na 10 metrów kwadratowych pomieszczeń ogrzewanych. Dotychczas takie drewno zostawało w lesie do zgnicia, ale teraz taka zebrana przez leśników 'gałęziówka' jest do kupienia w lasach państwowych - cena około 50% ceny drewna kominkowego, podobnie w lasach prywatnych. Ale w lasach państwowych można sobie samemu nazbierać opału wykupując tylko 'bilet na zbieranie chrustu'. Ale jaja - tym bardziej, że już prawie wcale nie piszą o 'zatargu w Europie wschodniej'.. Na zdjęciach - jeden z licznych stosów na sprzedaż, aby bylo widać rozmiary - stoi piesek, i na jednym zdjęciu na końcu widać mój samochód, stojący jakieś 2,5 metra od końca stosu.. Ja mam bezpłatnie drewno kominkowe dostępne tam, gdzie poluję, ale nie mam gdzie w domu trzymać zapasu na całą zimę, bo to byłoby 5 ton.. Będę sobie przywoził po każdym polowaniu. Dla psa mam 30 kg słomy owsianej, będzie mu ciepło 😉 Zaczęło się tu za morzem dziwne szaleństwo przed zimą: CODZIENNIE w mediach piszą/mówią, aby zbierać opał - o ile ktoś ma oprócz ogrzewania gazowego czy elektrycznego jakikolwiek piec albo kominek - tyle drewna, aby wystarczyło na przynajmniej połowę okresu grzewczego, ale lepiej więcej. Przelicznik - 1 kWh drewna na 10 metrów kwadratowych pomieszczeń ogrzewanych. Dotychczas takie drewno zostawało w lesie do zgnicia, ale teraz taka zebrana przez leśników 'gałęziówka' jest do kupienia w lasach państwowych - cena około 50% ceny drewna kominkowego, podobnie w lasach prywatnych. Ale w lasach państwowych można sobie samemu nazbierać opału wykupując tylko 'bilet na zbieranie chrustu'. Ale jaja - tym bardziej, że już prawie wcale nie piszą o 'zatargu w Europie wschodniej'.. Na zdjęciach - jeden z licznych stosów na sprzedaż, aby bylo widać rozmiary - stoi piesek, i na jednym zdjęciu na końcu widać mój samochód, stojący jakieś 2,5 metra od końca stosu.. Ja mam bezpłatnie drewno kominkowe dostępne tam, gdzie poluję, ale nie mam gdzie w domu trzymać zapasu na całą zimę, bo to byłoby 5 ton.. Będę sobie przywoził po każdym polowaniu. Dla psa mam 30 kg słomy owsianej, będzie mu ciepło 😉
W Szwecji muflony mają status dwojaki: zwierzyna dzika lub zwierzę zagrodowe. Ale: dzikie muflony niekiedy żyją na malutkich, 40-hektarowych wysepkach. Z kolei największa zagroda, o jakiej słyszałem, ma 925 hektarów - dwa boki tworzą płoty wzdłuż dwóch szos, a trzeci płot postawiono wyłacznie w celu utrzymania zagrody. Te muflony na zdjęciach żyją na wyspie mającej około 130 tysięcy hektarów, na której prawdopodobnie samych muflonów jest więcej, niż ludzi. W Szwecji muflony mają status dwojaki: zwierzyna dzika lub zwierzę zagrodowe. Ale: dzikie muflony niekiedy żyją na malutkich, 40-hektarowych wysepkach. Z kolei największa zagroda, o jakiej słyszałem, ma 925 hektarów - dwa boki tworzą płoty wzdłuż dwóch szos, a trzeci płot postawiono wyłacznie w celu utrzymania zagrody. Te muflony na zdjęciach żyją na wyspie mającej około 130 tysięcy hektarów, na której prawdopodobnie samych muflonów jest więcej, niż ludzi. W Szwecji wiosenny czas polowań na kozły zaczął się 1 V, i trwa do 15 VI. Po raz drugi w całym kraju, a nie - jak wcześniej - w pięciu środkowych województwach. Oto plon pięknego, majowego podchodu. Jeden z koziołków świeżo wytarty, wciąż słabo wybarwione parostki.. Piesek w wiosennym kamuflażu, ja zresztą też. DARZBÓR!!

Wróć do wyboru galeriiWróć do wszystkich galerii działu zwierzyna


Szukaj   |   Ochrona prywatności   |   Webmaster
P&H Limited Sp. z o.o.