strona główna forum dyskusyjne




























Pytał: Mirek
Data: 02/06/2010
Publikacja: 06/06/2010
Pytanie: Jak należy rozumieć art. 52 prawa łowieckiego, który brzmi: "Kto strzela do zwierzyny innej lub w większej ilości niż w upoważnieniu podlega..."
a) co jeśli mam w odstrzale byka a strzelę łanie lub cielaka?
b) co jeśli mam odyńca a strzelę loche, oczywiście np. w listopadzie?
c) co jeśli mam warchlaka w odstrzale a strzelę przelatka lub odyńca?
Czy można w tej sytuacji zastosować art.52?

Odpowiedź:
Przepis art. 52 pkt. 6 ustawy brzmi:
"pozyskuje zwierzynę innego gatunku, innej płci lub w większej liczbie niż przewiduje upoważnienie wydane przez dzierżawcę lub zarządcę obwodu łowieckiego"

W tej sytuacji:
a) strzela łanię, a odstrzał byka, podlega pod ten przepis. Przy cielaku może być różnie, bo literalnie czytając przepis, cielak płci żeńskiej byłby naruszeniem tego przepisu, a męskiej nie.
b) podlega pod ten przepis, ale najprawdopodobniej prokuratura umorzy postępowanie
c) nie podlega pod ten przepis.

Powyższe odnosi się do postępowania prokuratorskiego, ale rzecznik dyscyplinarny, jeżeli zarząd złoży doniesienie, na pewno postępowanie rozpocznie i będzie zmierzał do ukarania.

Szukaj   |   Ochrona prywatności   |   Webmaster
P&H Limited Sp. z o.o.