strona główna forum dyskusyjne
Pytał: mb
Data: 27/12/2012
Publikacja: 29/12/2012
Pytanie: Na polowaniu zbiorowym kolega strzelił wycinka, a do pozyskania były tylko warchlaki i przelatki, więc przekroczył plan pozyskania. Co powinien zrobić ZK a szczególnie Łowczy?

Odpowiedź:
Po pierwsze, kto może stwierdzić, że dany dzik jest wycinkiem (dziki pozostałe w planie), czy przelatkiem. Do tego potrzebne są specjalistyczne badania wieku dzika na podstawie uzębienia. Waga i optyczny rozmiar dzika nie są tu wiarygodnymi kryteriami. Zakwalifikować strzelonego dzika jako przelatka, albo innego wycinka strzelonego wcześniej uznać za przelatka i sprawy nie będzie.

Poza tym przekroczenie planów w dzikach pozostałych nie rodzi żadnych konsekwencji, ani dla koła, ani dla strzelca, więc pozostawienie sprawy tak jak jest, też jest możliwe. Nie jest to przestępstwo wymienione w ustawie 'Prawo łowieckie', bo liczba dzików do odstrzału nie została przekroczona.

Za błędne uważałbym byłoby robienie wewnątrz koła problemu z opisanego faktu, a ci, którzy optowaliby za jakimiś karami, niech sami spróbują ocenić wiek i wagę każdego dzika przed strzałem na polowaniu zbiorowym, szczególnie właśnie pomiędzy wycinkiem i przelatkiem.

Szukaj   |   Ochrona prywatności   |   Webmaster
P&H Limited Sp. z o.o.