DZIENNIK
Redaktorzy
   Felietony
   Reportaże
   Wywiady
   Sprawozdania
Opowiadania
   Polowania
   Opowiadania
Otwarta trybuna
Na gorąco
Humor
PORTAL
Forum
   Problemy
   Hyde Park
   Wiedza
   Akcesoria
   Strzelectwo
   Psy
   Kuchnia
Prawo
   Pytania
   Ustawa
   Statut
Strzelectwo
   Prawo
   Ciekawostki
   Szkolenie
   Zarządzenia PZŁ
   Przystrzelanie
   Strzelnice
   Konkurencje
   Wawrzyny
   Liga strzelecka
   Amunicja
   Optyka
   Arch. wyników
   Terminarze
Polowania
   Król 2011
   Król 2010
   Król 2009
   Król 2008
   Król 2007
   Król 2006
   Król 2005
   Król 2004
   Król 2003
Imprezy
   Ośno/Słubice '10
   Osie '10
   Ośno/Słubice '09
   Ciechanowiec '08
   Mirosławice '08
   Mirosławice '07
   Nowogard '07
   Sieraków W. '06
   Mirosławice '06
   Osie '06
   Sarnowice '05
   Wojcieszyce '05
   Sobótka '04
   Glinki '04
Tradycja
   Zwyczaje
   Sygnały
   Mundur
   Cer. sztandar.
Ogłoszenia
   Broń
   Optyka
   Psy
Galeria
Pogoda
Księżyc
Kulinaria
Kynologia
Szukaj
autor: Stanisław Pawluk06-02-2018
Drony w służbie łowiectwa?

OPZZiOR zaprezentował nowatorskie rozwiązania w zastosowaniu dronów dla inwentaryzacji zwierzyny. System - jak twierdza pomysłodawcy potrafi rozróżnić płeć, a nawet zwierzęta chore, co jest szczególnie przydatne w walce z ASF. Co jest warte to rozwiązanie trudno ocenić bez praktycznego sprawdzenia w terenie, ale może zainteresuje on Izby Rolnicze lub koła łowieckie.

Poniżej prezentacja video tej technologii.
01-04-2018 13:59 MARS Największą salwę śmiechu podczas pierwszych obrad grona ekspertów wywołała informacja przedstawiona przez jednego z zachodnich specjalistów: - Przecież Polska ma już sposób na dziki. Wypuści drony, które najpierw zmierzą temperaturę zwierząt, a na końcu odstrzelą chore sztuki. Wszyscy dopytywali polskiego przedstawiciela o personalia autora tego pomysłu, dodając z sarkazmem, że z chęcią zaproszą go do swojego kraju, nie do zwalczania dzików, ale do kabaretu. Zaznaczono, że "fantasta z Polski" najwyraźniej nie zna behawioryzmu zwierząt. Aby zbadać temperaturę zwierzęcia, należałoby zbliżyć się do niego przynajmniej na kilkanaście centymetrów, a ono z kolei musiałoby stać nieruchomo. - To już jest nierealne, nie wspominając o tym, kto i jak miałby sterować dronem, a na dodatek jak miałby unieszkodliwiać zwierzęta, a później zbierać truchła? Beczka śmiechu. Ktoś chyba naoglądał się "Gwiezdnych Wojen" - podsumowano.

źródło - http://www.farmer.pl/produkcja-zwierzeca/trzoda-chlewna/czy-asf-moze-pominac-wielkopolske-i-wczesniej-pojawic-sie-w-niemczech,77597.html
10-02-2018 11:29 tomek_al Staszek pozwolę sobie dodać jeszcze jeden "zacny" pomysł na walkę z ASF. Mam nadzieję że Towarzysze z OPZZiOR chwycą w locie kolejne gotowe rozwiązanie.
Tannerite, bo dlaczego nie, jeśli drony z termowizją dobre :
Tu wizualizacja. Niech Sławek machnie parę slajdów :)
https://www.youtube.com/watch?v=rZ4lxhs_Snw
Albo i coś takiego jeśli chłopi maja helikopter
https://www.youtube.com/watch?v=XA5uOSkPcZ4
06-02-2018 17:57 Stanisław Pawluk MENTO! W ekonomikę się nie wgryzałem. Sam pomysł jest dość interesujący i chciałem go przedstawić. Były robione próby inwentaryzacji z helikopterów (a przecież chodzi o inwentaryzację prawdziwą nie z sufitu) jednak jest to szalenie drogie. Myślę, że wraz z upływem czasu ceny będą spadać tak nisko, że zastosowanie w kołach może być i opłacalne i możliwe do stosowania.
06-02-2018 17:46 Stanisław Pawluk Gdybym miał wiedze jak po przeczytaniu poniższego tekstu zapewne bym zapytał. To zagadnienie nie wpadło mi do głowy. Faktem jest, że widziałem nagrania bardzo oddające szczegóły. Na czym polega rozróżnianie płci nie wiem i nie było to przedmiotem rozmowy. Ale nie sądzę aby tak poważne firmy jak te realizujące te programy uciekały się do kłamstwa. Jeśli chodzi o wykrywanie ASF to miałem na myśli raczej wykrywanie po ustrzeleniu niewielkim przyrządem podobnym do badania zawartości cukru we krwi.
06-02-2018 17:45 MENTO Kol. Stanisławie a kto miał by te "drony" czy "naloty" finansować bo zapewne nie są to tanie sprawy? Pomysł wychodzi ze środowiska rolniczego jak widać ale wątpliwe aby chcieli złotówkę do tego dołożyć bo przecież to im się wszystko i najwięcej należy i są do tego przyzwyczajeni.
06-02-2018 17:35 MARS W to że potrafią rozróżnić dziki chore od zdrowych jeszcze dałbym radę uwierzyć. Osobniki chore na ASF są zgorączkowane, więc przy odpowiedniej czułości i skalibrowaniu termokamery dałoby się pewnie to wyłapać, aczkolwiek nie każdy dzik z gorączką to dzik z ASF. Ale w to że rozpoznają u dzików płeć i to jeszcze przy ujęciach z takiej wysokości i z góry to śmiem wątpić.
06-02-2018 16:26 Guzik Mars
Ty nie rozpoznałeś??? Jak podczas nalotu dzik wstał z barłogu to samiec, a jak wstała to samica :)
Ot, mechanizator...
06-02-2018 15:29 Stanisław Pawluk Może następnym razem zapytam. Mają bardziej szczegółowe ujęcia ale to tajemnica handlowa. Dla zobrazowania istoty sprawy te uznałem za wystarczające. Bardziej mnie zaintrygowała błyskawiczna metoda stwierdzenia choroby ASF u strzelonego dzika. Tą schowali jeszcze bardziej ale coś niecoś załapałem.
06-02-2018 12:09 MARS Szkoda że redaktor nie zapytał prezentującego o te dwa "dziki" na filmiku, czy to samce czy samice. Skoro twierdzi że potrafi odróżnić to chyba byłby to dla niego żaden problem...

Szukaj   |   Ochrona prywatności   |   Webmaster
P&H Limited Sp. z o.o.